Natura skrywa przed nami wiele tajemnic... Do tej pory mogliśmy poznawać je głównie z podręczników lub literatury branżowej, niekoniecznie jednak ciekawej czy w pełni zrozumiałej dla każdego czytelnika. Teraz pojawił się nowy nurt – fascynujące opowieści o przyrodzie, które w przystępny sposób łączą ciekawostki, naukową wiedzę z humorem, praktycznymi wskazówkami i zaskakującymi informacjami. Odkrywają przed nami świat tak bliski, a jednocześnie tak nieznany… Oto książki, w których się zakochacie!
 

Przekonajcie się jak kochają zwierzęta, jak niebezpieczne mogą być rośliny, co może dać nam przyroda i co w trawie piszczy.

 

Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli. Majestat gołębi, dyskretny urok ślimaków i inne cuda świata przyrody

https://ecsmedia.pl/c/sekrety-roslin-i-zwierzat-w-miejskiej-dzungli-majestat-golebi-dyskretny-urok-slimakow-i-inne-cuda-swiata-przyrody-b-iext48774665.jpg

Majestatyczny gołąb, uroczy ślimak, mistyczny miłorząb – każdy z nich ma do opowiedzenia ciekawą historię. "Sekrety roślin i zwierząt w miejskiej dżungli" uchylają rąbka tajemnicy z życia zwierząt i roślin, które znajdziesz na pobliskim skwerze, w parku czy przy drodze do pracy. Lupa, lornetka i przewodnik – tylko tyle potrzeba, aby poznać fascynujący świat miejskiej przyrody.
Zagłębiając się w miejską dżunglę, dowiesz się, że gołębie potrafią latać z prędkością 177 kilometrów na godzinę oraz dobierają się w pary na całe życie, a wrony nie tylko zapamiętują ludzkie twarze, ale potrafią robić na złość tym, którzy wchodzą im w drogę. Z kolei liście nasturcji idealnie nadają się na kanapkę, a składniki na najlepszą sałatkę znajdziesz w parku.

 

Zbrodnie roślin

https://ecsmedia.pl/c/zbrodnie-roslin-b-iext52743368.jpg

To kryminał w darze od natury! Mordercze rośliny, zabójcza książka! 
Roślinni zabójcy działają czasem w bardzo wyrafinowany sposób, pozostawiają za sobą ślady wykrywalne tylko przez niezwykle czułą aparaturę. Owoce nasączone trucizną, ziarna zatrzymujące pracę serca, paraliżujące gałązki albo bluszcze duszące niczym węże boa. Nic dziwnego, że rośliny tak często stawały się bohaterami kryminalnych opowieści – od przypadkowych zatruć, przez morderstwa w afekcie, po wojny narkotykowe. Lista ich ofiar jest naprawdę pokaźna. Mają nieprawdopodobne możliwości, wydają się bardziej niebezpieczne niż niejeden zwierzęcy drapieżnik. I mogą zmieniać bieg historii.

 

Czy to pierdzi? Sekretne (gazowe) życie zwierząt

https://ecsmedia.pl/c/czy-to-pierdzi-sekretne-gazowe-zycie-zwierzat-b-iext52621165.jpg

Ten zabawny podręcznik jest pełną zaskakujących faktów, bogato ilustrowaną i rzetelnie, a przy tym lekko napisaną książką o tym, co piszczy we wnętrznościach zwierząt. Autorzy omawiają aż 80 gatunków. Znajdziesz tu odpowiedzi na wiele intrygujących pytań. Jaki pokarm sprawia, że wiatry hieny pachną wyjątkowo nieprzyjemnie? Co to takiego fossa?  Książka powstała przy współpracy kilkudziesięciu uznanych biologów. Dzięki ich fachowej wiedzy krąg podejrzanych o nieprzyjemny zapach w twoim pobliżu zbawiennie się powiększy.

 

Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych

https://ecsmedia.pl/c/shinrin-yoku-sztuka-i-teoria-kapieli-lesnych-b-iext52620686.jpg

Było hygge, teraz nadszedł czas na osiągnięcie harmonii ducha w zgodzie z naturą. Shinrin-yoku – leśna kąpiel – to spędzanie czasu w lesie, żeby być zdrowszym, szczęśliwszym i spokojniejszym. Shinrin-yoku od dziesiątków lat stanowi jeden z filarów japońskiej kultury i sposób odbudowywania naszych więzi z naturą. Może przybierać różne formy: od uważnych spacerów po lesie, przez wyjście do pobliskiego parku, po chodzenie boso po trawie. Badania dr. Qing Li, eksperta w dziedzinie medycyny leśnej, dowiodły, że obcowanie z drzewami (a nawet ustawienie w mieszkaniu czy biurze odpowiednich roślin czy wdychanie olejków eterycznych) może obniżać ciśnienie krwi, zmniejszać stres, zwiększać energię życiową i pobudzać układ odpornościowy. Ta wiedza przyda się podczas spacerów w parku czy w lesie. Pozwoli na zdrowy relaks. Zobaczcie, co kryje się w drzewach...

 

Łąka

https://ecsmedia.pl/c/laka-b-iext52526020.jpg

W jaki sposób tykotek rudowłos, którego stukanie w pustym domu może przeprawić o palpitacje, znajduje partnerkę? Po co nam muchy i czy słusznie się ich brzydzimy? Dlaczego motyle mają plamki na skrzydłach? Czy seks pluskwiaków jest bolesny? Jaka szybka bywa ważka? I czy osy zawiązują sojusze?

Dave Goulson, autor książki "Żądła rządzą", kupił zapuszczone gospodarstwo z trzynastoma hektarami łąki w samym sercu francuskiej wsi i stworzył dom dla swoich ukochanych trzmieli. Ale nie tylko dla nich. Żyją tam też najróżniejsze owady. O wielu dowiedział się poprzez siedzenie na łące i gapienie się w trawę. Łąka to fascynująca opowieść dla tych, którym nauka wydaje się drętwa – ta w wykonaniu Goulsona jest soczysta, pyszna, pełna smaku i przyprawiona kulturą.
 

Jak czytać wodę

Nowa książka autora bestsellerowego "Przewodnika wędrowca". Tym razem Tristan Gooley zabierze czytelników na swoje odważne wyprawy – od mroźnej Arktyki, przez nurty Sussex, aż po tajemniczy Oman. Czerpiąc ze swoich bogatych doświadczeń, pokaże ci, jak odczytać sekretne znaki kałuż, sadzawek, jezior, rzek i mórz. Podpowie jak: przewidywać pogodę z fal, odnaleźć drogę dzięki kałużom, umieć zinterpretować kolor wody. Uikatowy niezbędnik każdego, kogo interesuje świat przyrody.
 

Intymne życie zwierząt

Skorpiony potrafią być czułe, a pluskwy brutalne, potomstwo rekina rywalizuje ze sobą jeszcze będąc ikrą, zaś u konika morskiego to samiec posiada torbę lęgową.
Te i inne fascynujące historie z królestwa zwierząt zaciekawią i najmłodszych, i dorosłych!
Bardzo ciekawa książka, zwłaszcza jako punkt wyjścia do edukacji seksualnej na poziomie domowym. A pytania o TE sprawy zawsze sprawiają rodzicom problemy…


 

Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt

https://ecsmedia.pl/c/architekci-natury-czyli-genialne-budowle-w-swiecie-zwierzat-b-iext52355581.jpg

Czy wiesz, że Wielki Mur Chiński to nie jest jedyna budowla widziana z kosmosu? Drugą jest Wielka Rafa Koralowa, wzniesiona przez biliony małych koralowców. Okazuje się, że zwierzęta też kopią, murują, sklejają, zszywają i splatają. Tworzą niesamowite budowle bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Budują kawalerki, napowietrzne pałace, podziemne metropolie, potężne drapacze chmur, więzienia, kampery. To nie wszystko… Tworzą też meble. Orangutany budują w koronach drzew niebywale wytrzymałe łózka, które są w stanie utrzymać te prawie 100 kilogramowe ssaki. I robią to prawie codziennie. Zwierzęta budowniczowie są inspiracją dla wielu pokoleń architektów. Nawet klimatyzacja nowoczesnych wieżowców wzorowane jest na pomyśle wykorzystywanym w wieżach afrykańskiego termita.

Książki Dr Mario Ludwiga, niemieckiego przyrodnika celebryty czyta się tak dobrze, jak słucha głosu Krystyny Czubówny. Ta książka sprawi, że na zwykłe mrowisko spojrzysz jak na najwspanialsze dzieło sztuki.

 

Rzecz o sowach

Sowy od dawien dawna rozbudzają ludzką wyobraźnię. Uważne spojrzenie wielkich oczu przyglądających się wszystkiemu zawzięcie sprawia, że fantazjujemy na temat legendarnej mądrości tych ptaków, a ich złowrogie pohukiwanie, bezszelestny lot i drapieżność przyczyniają się do postrzegania ich jako symbolu tajemnych mocy.

"Rzecz o sowach" to:

  • Zapis fascynujących wypraw, podczas których autorka tropi i poznaje 11 gatunków sów.
  • Dostarczające wielu wrażeń wprowadzenie do świata tajemniczych ptaków.
  • Emocjonująca przygoda, jaką jest odkrywanie świata natury.

 

Więcej przyzrodniczych książek i inspiracji znajduje się na empik.com.