17 lutego to dzień ważny dla wszystkich kociarzy. Dziś właśnie obchodzimy Dzień Kota. Nie mogliśmy sobie odmówić przyjemności celebrowania, a raczej inspirowania Was do uczczenia tego święta najlepiej, jak to możliwe: sięgając po najsłynniejsze kocie historie ze świata popkultury.

Koty, choć chadzają własnymi drogami, od czasu do czasu trafiają do rzeczywistości książkowej czy filmowej. Do Internetu też – bo kto z nas nie lubi sobie popatrzeć na słynnego Grumpy Cata, czy nie przegląda śmiesznych filmików z kotami w roli głównej? My jednak nie wyruszymy na koniec Internetu, a poprzestaniemy na kocich historiach na papierze oraz srebrnym ekranie:

1.      Garfield

Leniwy bohater kultowych już komiksów, animacji i filmów nie da się nie lubić. Choć trzeba przyznać, że dla swojego właściciela (to chyba złe słowo…) miły bynajmniej nie jest. Ale jeśli lubicie tego rudego kota, możecie sobie sprawić np. jego maskotkę. Sobie – nie kotu!

2.      Kot z butach

A pamiętacie słynnego kota ze Shreka? Tak, tego, który trafia na wszystkie grafiki z błagalnymi prośbami. Kto z nas umiałby odmówić jego słodkim oczkom?  Jeśli chcecie poznać jego historię – animacja „Kot w butach” jest propozycją właśnie dla Was.

3.      Behemot

To wielki, czarny kocur z „Mistrza i Małgorzaty”. Chadzał na dwóch łapach i cechował się słabością do broni i wódki, interesowały go również szachy i gwizdanie.

4.      Kot z Cheshire

Tego mruczka do życia powołał Lewis Carroll, pisząc „Alicję w Krainie Czarów”. Autor, tworząc tę postać podobno inspirował się płaskorzeźbami znajdującymi się na kościele w jego rodzinnych stronach. Specjalnością kota z Cheshire jest znikanie i bardzo szeroki uśmiech.

5.      Klakier

Wraz z czarnoksiężnikiem Gargamelem zamieszkiwał zrujnowany zamek i bezskutecznie polował na Smerfy. W oryginalnej wersji Klakier był tak naprawdę Azazelem – nazwanym tak najprawdopodobniej od imienia islamskiego boga śmierci.

6.      Koty z „Kotów”

"Koty" to musical najdłużej wystawiany na deskach teatrów na całym świecie, przedstawienie, które zmieniło oblicze nowoczesnego musicalu. Rzecz dzieje się na londyńskim śmietniku, gdzie przy pełni księżyca raz do roku gromadzą się koty. Podczas zebrania przypominane są ich dzieje i przygody, a pod koniec spotkania, tuż przed świtem, przywódca kociej gromady, Matuzalek, przemawia i wybiera jednego spośród kotów, który otrzyma nowe życie w niebiańskim świecie…

7.      Catwoman

Ta piękna, seksowna i niezwykle sprytna złodziejka z Gotham potrafiła zawrócić w głowie samemu Batmanowi. Jest wybitną akrobatką, z wyjątkową słabością do drogocennych świecidełek. W skład jej wyzywającego kostiumu wchodzą wysuwane pazury oraz gogle i oczywiście bicz, którym posługuje się bardzo sprawnie.

Kotów, kocurów i koteczków w kulturze i popkulturze jest cała masa. Jakiego słynnego futrzaka, Waszym zdaniem, brakuje w tym zestawieniu?