Pierwsze lata życia są okresem, w którym najszybciej rozwijamy swoje umiejętności. Mózg chłonie nowe informacje niczym gąbka – zwłaszcza, jeśli jest w odpowiedni sposób pobudzany do aktywności. Jeżeli chcesz, aby Twoje ciekawe świata dziecko lepiej nauczyło się przestrzegania (i łamania!) zasad obowiązujących w otaczającym je świecie, zabawki kreatywne będą Twoim pomocnikiem.

 

Wyobraźnia to bardzo cenna umiejętność. To dzięki niej jesteśmy w stanie rozwiązywać różne problemy, na które natrafiamy w życiu – zwłaszcza, gdy są to sytuacje nieprzewidziane, z którymi nie da się sobie poradzić typowymi, logicznymi metodami. To również wyobraźnia zmienia nasz świat, niejednokrotnie udowadniając, że nie ma rzeczy niemożliwych. Dlatego warto ją rozwijać od najmłodszych lat życia. Pomocne okazują się w tym zabawki kreatywne.

 

Zabawki kreatywne nie pozwalają pozostać biernym

Zabawki kreatywne niejedno mają imię. Tak naprawdę taką zabawką można by nazwać nitki makaronu, z których maluch zaplecie bransoletkę czy naszyjnik. Ale znacznie większy potencjał tkwi w tych, które zostały stworzone przez specjalistów. Ich zadaniem jest pobudzenie malucha do działania – bądź to zgodnie z instrukcją, bądź to… wbrew niej. I uwaga: oba te kierunki działania są jak najbardziej dobre! Dlaczego? Ponieważ uczą ważnych kompetencji społecznych – z jednej strony, dopasowywania się do obowiązujących norm, z drugiej – zdolności do wykraczania poza nie, po to, aby stworzyć coś swojego. To dlatego psychologowie często mówią, że nie jest ważne to, co zabawka zrobi sama lub co ma zrobić, ale to, co zrobi z nią dziecko. Jego pomysły mogą Cię niejeden raz zaskoczyć!

 

Jakie zabawki rozwiną kreatywność Twojego dziecka?

Te, które można wykorzystać na wiele sposobów i które angażują wiele dziecięcych zmysłów naraz. Przykład? Mówiący długopis TING, który współpracuje z serią książeczek Discoveria. Dzięki niemu maluch może nie tylko wspólnie z rodzicem zagłębić się w pasjonujące historie o świecie, ale i je ożywić. Wystarczy, że przyłoży długopis do ilustracji, aby usłyszeć np. ryk dinozaura, śpiew ptaków czy chichot. To zachęci dziecko do „eksploracji” książeczkowego świata na wiele sposobów. Niekoniecznie linearnie, zgodnie z fabularnym opisem. Doświadczenie jednak będzie na tyle ciekawe, że zachęci pociechę do zadawania pytań, a nawet do tworzenia własnych udźwiękowionych historii.

Taki długopis to oczywiście propozycja przede wszystkim dla maluchów w wieku przedszkolnym. A co dla tych młodszych? Interaktywna mata z dużą ilością różnych „atrakcji” czy prosta układanka z drewnianych klocków będą idealne. Świetnie sprawdzą się też interaktywne zabawki, takie jak Szczeniaczek Uczniaczek. Zabawka rozwija się razem z maluchem mniej więcej przez pierwsze dwa lata jego życia, oferując wiele ciekawych interakcji, które zmieniają się wraz z kolejnymi poziomami rozwoju pociechy.


 

Nowy wymiar zabawek edukacyjnych

Ciekawą opcją są również zabawki edukacyjne, ale nie takie, które zniechęcą dziecko przez swój "naukowy" wymiar, tylko takie, które w magiczno-bajeczny sposób zachęcą do przeczytania, zrobienia czegoś, a jednocześnie przy tym wpoją dodatkową wiedzę. Przykładem mogą być puzzle Xplor Team. Układ słoneczny. To idealny pomysł dla maluchów w ostatnich grupach przedszkolnych czy wczesnoszkolnych. Układając zapamiętują nazwy, kolory planet, nazwiska naukowców.
Kolejnym  interesującym produktem są np. fantastyczne gry logiczne - rozwijające pamięć, wyobraźnię, trenujące mózg. Wydane w formie małych, wygodnych kart, które można zabrać ze sobą w podróż czy grać z całą rodziną w domu. Przyjemne z pożytecznym!

 

 

Pozwól maluchowi kreować własną rzeczywistość

Pomogą w tym różnego rodzaju zestawy kreatywne. Jakie? Te, które – zgodnie z nazwą – pozwolą dziecku stworzyć coś własnego i niepowtarzalnego? Doskonale spiszą się np.:

  • kolorowanki – choć na pozór zachęcają do wypełniania poleceń i odwzorowywania np. świata ulubionej bajki, w rzeczywistości za każdym razem mogą być wypełnione zupełnie inaczej,
  • klocki – można je układać i zgodnie z instrukcją, i w zupełnie nowe kształty oraz konstrukcje,
  • zestawy plasteliny i ciastoliny, np. takie jak Zestaw kreatywny Dentysta od Play-Doh – przy jego pomocy maluch może „pracować” jako dentysta – wyrywając czy plombując zęby, a także tworząc aparaty ortodontyczne i wiele więcej (oswajając się przy okazji z ewentualną wizytą u dziecięcego stomatologa),
  • zestawy koralików do tworzenia biżuterii czy te do szydełkowania i haftowania,
  • komplety pieczątek, które mogą posłużyć dziecku na wiele sposobów,
  • zestawy „małego naukowca”, pozwalające np. tworzyć własne perfumy, mydełka czy wykonywać inne wciągające eksperymenty.

Jednym słowem, jeśli szukasz nowej zabawki dla dziecka, upewnij się, że zabawa z nią wciągnie i zaangażuje malucha, zachęcając go do działania. Na tym bowiem polega sekret gadżetów, które ucząc, bawią, a bawiąc – uczą, w zupełnie niewymuszony i dający wiele frajdy sposób.