11 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Dziewcząt i Dziewczynek. Co to za święto? O co w nim chodzi? Jak się je obchodzi?

 

Międzynarodowy Dzień Dziewcząt i Dziewczynek pierwszy raz pojawił się w kalendarzu w 2011 roku. Obchody ustanowiło ONZ, chcąc wrócić uwagę na nierówności społeczne, dyskryminację i wyzwania, przed którymi stoją młode kobiety w różnych kulturach. Tego dnia Organizacja Narodów Zjednoczonych szczególną uwagę zwraca na problem wydawania za mąż dziewczyn przed 15 rokiem życia. Dotyczy to ponad 700 milionów dzieci na całym świecie.
Tego dnia mówimy także o mocy, sile i odwadze drzemiących w młodych kobietach.

Z tej okazji postanowiliśmy stworzyć ranking bohaterek, które inspirują i pomagają w budowaniu wiary we własne możliwości milionom dziewczynek na całym świecie. 

 

Matylda


W 1996 roku Danny DeVito wyreżyserował film o małej, rezolutnej miłośniczce książek, która posiada niezwykłe zdolności. Mimo, że od premiery minęło już ponad 20 lat, to tytułowa Matylda jest w dalszym ciągu wzorem dla wielu dziewczynek, które nie zatrzymują się w drodze do realizacji swoich celów. Obraz powstał w oparciu o równie wciągającą powieść pióra Roalda Dahla.

 

Merida Waleczna


Disney w swoich klasycznych filmach przedstawiał swoje księżniczki jako słabeuszki, które z opresji może wybawić tylko przystojny książę. Na szczęście czasy się zmieniają i największa wytwórnia filmów dla dzieci coraz częściej popularyzuje obraz dziewczyn mocnych i niezależnych. Jedną z takich postaci jest niewątpliwie Merida, którą ku trwodze matki, nie interesuje dworskie życia, a łucznictwo i przygody. 

 

Łucja Pevensie


Najmłodsza z rodzeństwa znanego z „Opowieści z Narni”. Mimo młodego wieku i niepozornej, dobrotliwej aparycji, to ona była najdzielniejsza. Jej hart ducha sprawił, że podczas koronacji, to jej w udziale przypadł przydomek Mężnej. 

 

Pippi Pończoszanka


Dziewczynka, którą do życia powołała Astrid Lindgren. Ta ruda, piegowata buntowniczka w za dużych butach świetnie radzi sobie bez pomocy dorosłych. Charakteryzuje ją ponadnaturalna siła i umiejętność odpierania wszelkich prób ingerencji w jej niezależność. 

 

Mała Mi


Mimo, że maleńkie gabaryty pozwalają jej usiąść na garnku od mleka, to jej „charakterek” sprawia, że nikt w Dolinie Muminków nie chce z nią zadrzeć. Charakteryzuje się ciętym językiem, a jej odzywki pełne są ostrej ironii i sarkazmu. Zawsze robi to co chce i kiedy chce. 

 

Hermiona Granger


Ta czarownica mugolskiego pochodzenia ciągle musiała udowadniać swoją wartość. Niezwykle ambitna i pracowita niejeden raz zagrała na nosie zwolennikom nie wpuszczania „szlam” do Hogwartu. Jej upór poskutkował tym, że jako dorosła kobieta objęła stanowisko Ministra Magii. 

 

Ania Shirley


Niepoprawna marzycielka z Zielonego Wzgórza znalazła się na szczycie naszego zestawienia. Jest „najstarsza”  z tej listy. Na uznanie zasługuje fakt, że na początku XX wieku tak dziarskie dziewczyny w literaturze należały do rzadkości. Piegowata bohaterka o bujnej wyobraźni uparcie dążyła do realizacji swoich ambitnych planów i nie interesowała ją sztywna etykieta dotycząca młodych kobiet. Ania od ponad 100 lat wpływa na postawy małych czytelniczek, udowadniając, że wszystko jest możliwe. 

 

Podzielcie się z nami swoimi inspiracjami w komentarzu. Którą literacką lub filmową bohaterkę dodalibyście jeszcze do naszego zestawienia?