katalog produktów
2008-07-11, 11:00

Bartosz Żurawiecki POLECA "Purpurową różę z Kairu"
Woody'ego Allena

Zdaje się, że już niedługo będzie można z dumą zaprezentować znajomym domową półeczką z pełną filmografią Woody’ego Allena na płytach DVD. Właśnie dochodzą nowe tytuły, w tym m.in.– nominowane do Oscarów „Wnętrza” (pierwszy dramat psychologiczny napisany i wyreżyserowany przez autora „Manhattanu”) i nostalgiczne „Złote dni radia”. Jest też, pochodząca z roku 1985, „Purpurowa róża z Kairu”, którą trzeba uznać za najbardziej inspirującą komedię z całej bogatej twórczości Allena. Jej pomysł twórczo wykorzystany został chociażby przez Wojciecha Marczewskiego w „Ucieczce z kina Wolność”.


Akcja „Purpurowej róży...” rozgrywa się w czasie Wielkiego Kryzysu lat 30. Biedna kelnerka, nieszczęśliwa w małżeństwie Cecilia (Mia Farrow) szuka ucieczki od codziennych problemów w lokalnym kinie, gdzie grają pełne blasku i przepychu produkcje hollywoodzkie. Gdy Cecilia po raz kolejny zasiada na widowni, by obejrzeć przygodowe widowisko, zatytułowane właśnie „Purpurowa róża z Kairu”, bohater filmu, przystojny archeolog, Tom Baxter (Jeff Daniels)... schodzi do niej z ekranu. Oboje zakochują się w sobie, tylko czy romans z fikcyjną postacią ma szansę przetrwać w prawdziwym świecie?


Głównym źródłem komizmu jest w filmie Allena nieprzystawalność celuloidowej figurki Baxtera do rzeczywistości. Tom myśli i przemawia kliszami z romantycznych hollywoodzkich produkcji, nie można go zranić ani zabić, ba! nie można nawet zepsuć jego fryzury. Kino karmi nasze złudzenia, bez niego życie byłoby jeszcze bardziej nie do zniesienia. Ale to życie – jak z życzliwą ironią pokazuje Allen – jest wielowymiarowe i nieprzewidywalne.


Bartosz Żurawiecki „Film”

.

Do kolekcji

Komentarze

  • Brak komentarzy

Empikultura

  • 2008-04-30, 09:26
    Allen pobił Allena
    Najnowszy film Woody’ego Allena” Sen Kasandry” zebrał na otwarciu najwięcej widzów spośród wszystkich filmów tego reżysera wprowadzanych w ostatnich latach w Polsce. Thriller z Colinem Farrellem i Ewanem McGregorem w rolach głównych obejrzało w pierwszy weekend 34 821 widzów. Dotychczas najlepsze otwarcie należało do filmu „Wszystko gra” ze Scarlett Johansson (32 695 widzów). Więcej

  • 2008-07-09, 09:02
    Woody Allen - nie tylko po polsku
    Ten kto lubi absurdalny, sarkastyczny i błyskotliwy dowcip, ten zapewne z przyjemnością sięgnie po najnowszy zbiór opowiadań „Czysta anarchia”, autorstwa słynnego amerykańskiego prześmiewcy Woody Allena Tomik zawiera 18 baaardzo allenowskich utworów, których bohaterami są (jakże by inaczej) znerwicowani nowojorscy frustraci. Na miłośników lektury w oryginale czeka również anglojęzyczne wydanie... Więcej

Empiklopedia

Allen Woody
Allen Woody
Jeden z najgenialniejszych i zarazem najbardziej kontrowersyjnych amerykańskich reżyserów. Jego prawdziwe nazwisko to Allen... >>>