8 marca obchodzimy Dzień Kobiet i z tej okazji przygotowaliśmy dla Was zestawienie ośmiu niesamowitych bohaterek literackich.
Czym wyróżniły się i czym  zaimponowały nam te wyjątkowe Panie?
Kogo jeszcze dodalibyście do tego zestawienia?

   1. Scarlett O’Hara

Niezwykle uparta i odważna główna bohaterka „Przeminęło z wiatrem” - uosobienie kobiecej siły. Chociaż miała wiele wad (np. samolubny charakter…), to przede wszystkim była buntowniczką ceniącą lojalność. Zawsze mówiła to co myślała, nie bacząc na konsekwencje i usilnie dążyła do szczęścia. Jej życiowe motto brzmiało: „Nie mogę teraz o tym myśleć, bo oszaleję. Pomyślę o tym jutro”.

  1. Małgorzata Nikołajewna

Która z Was miałaby odwagę zostać gospodynią balu wiosennej pełni księżyca, (na którym pojawiają się wiedźmy i diabły) czy pić spirytus z kotem Behemotem? Piękna i inteligentna dziewczyna czerpiąca siłę z głębokiej wiary w miłość do Mistrza, dla którego zawarła pakt z diabłem.

  1. Hermiona Granger

Mugolka, która stała się najbardziej nietuzinkową czarownicą Hogwartu. Jej przenikliwość i wiedza nieraz uratowała Ronowi i Harry’emu skóry. Dzięki ponadprzeciętnej ambicji oraz mądrości została Ministrem Magii. Założyła też Stowarzyszenie Walki o Emancypację Skrzatów Zniewolonych, ponieważ... nie zgadzała się na wykorzystywanie stworzeń do niewolniczej pracy.

  1. Daenerys Targaryen

Daenerys Zrodzona z Burzy, Niespalona, Matka Smoków, Wyzwolicielka z Okowów. Sprytna, przebiegła, stanowcza opiekunka smoków, jedna z głównych bohaterek „Pieśni lodu i ognia”. Jej celem jest dążenie do zdobycia tronu, nie poddaje się, a przede wszystkim walczy w imię sprawiedliwości.

        5.  Anna Shirley

Rozgadana, rudowłosa, ciekawa świata dziewczyna świetnie się uczy i pragnie zostać nauczycielką. W czasie I wojny światowej zostaje jednak wolontariuszką i przemierza front w poszukiwaniu swojego ukochanego Gilberta Blythe’a. Jej odwaga, determinacja oraz wielkie serce budzą uznanie!

  1. Mila Borejko

Mila Borejko była gospodynią domu przy ulicy Rossvelta 5 w Poznaniu. Matka Gabrieli, Idy, Nutrii i Pulpecji. Główna bohaterka „Kalamburki”, pojawiająca się w każdej części „Jeżycjady” (autorstwa Musierowicz). Szalona ekonomistka, korektorka - zarządzała całą rodziną, ale przede wszystkim była zawsze podporą dla swoich córek i wnuczek.

  1. Jane Marple

Najsłynniejsza literacka kobieta detektyw - miss Marple budziła zdumienie niejednego oficera policji. Postać starszej Pani, która potrafiła rozwikłać każdą zagadkę kryminalną została wykreowana przez pierwszą damę kryminału – Agathę Christie. Pani Marple była bystra i miała niesamowitą umiejętność znajdywania w ludziach ich psychologicznych słabości. To kobiece uosobienie Sherlocka Holmesa!

  1. Katniss Everdeen

Nieustraszona łuczniczka, ale przede wszystkim kochająca siostra… Zgłasza się do udziału w igrzyskach śmierci – zawodach organizowanych przez Kapitol, tajemniczą i groźną instytucję zarządzającą dystryktami. Staje się Kosogłosem – bohaterką narodu, która przywraca światu pokój.

 

A które bohaterki wywarły na Was największy wpływ? Z którą z literackich postaci się identyfikujecie? Więcej kobiecych bohaterek i innych, niesamowitych postaci znajdziecie na empik.com.