Jeśli obejrzeliście lub jesteście w trakcie oglądania „13 powodów”, zapewne potraficie znaleźć znacznie więcej argumentów. My skupiliśmy się na tych 13:

1. Mocna i świetnie dobrana ścieżka dźwiękowa. The Cure, Joy Division, Woodkid i wielu innych.2. Obsada. Mamy okazję oglądać wyrazistą grę w wykonaniu młodych aktorów. Jesteśmy przekonani, że ten serial otworzy im drogę do wielkiej kariery i jeszcze nie raz o nich usłyszymy.

3. Dotyka ważnego tematu depresji, samobójstwa i prześladowania w szkole. Serial porusza te zagadnienia rzetelnie i bez wytartych stereotypów.

4. Powrót do liceum (no chyba, że jesteś w liceum…). To nie jest przyjemna retrospekcja, ale trzeba przyznać, że twórcy serialu postarali się o to, żebyśmy poczuli się i przypomnieli sobie jak to było mieć naście lat.  

5. Kasety! Kochamy kasety! Niektórzy mogli się dowiedzieć dlaczego z walkmanem lub magnetofonem warto mieć w zestawie ołówek:).

6. Amerykańskie kino o liceach przyzwyczaiło nas do szablonowego myślenia o podziale ról w szkołach - czirliderki, sportowcy, dziwaki i kujony. W „13 powodów” nie ma mowy o tych kalkach.  

7. Nikomu nie możesz ufać. Oglądasz sobie kolejne odcinki, polubiłeś jakąś postać, ale za chwilę okazuje się bezdusznym potworem. Ten serial pełen jest zaskakujących zwrotów akcji.

8. Postać Tony’ego. Clay nazwał go bezużytecznym Yodą, ale tak naprawdę jest postacią, którą się lubi. Konsekwentnie pomaga zrealizować ostatnią wolę Hannah.

9. Serial jest tak skonstruowany, że trudno się od niego oderwać. Znane są w naszym bliskim otoczeniu przypadki obejrzenia wszystkich odcinków w jeden dzień.

10. Inteligentnie nawiązuje do lat 80. i 90. – muzyka, kasety, rowery, plakaty i wystrój pokojów nastolatków.  

11. Smaczna, animowana czołówka.

12. To mogłaby byś kolejna mdła historia o młodzieńczych problemach, ale dzięki mocnym, czasem wulgarnym dialogom i realizmowi po prostu wierzymy w tę historię.  

13. I ostatni naszym zdaniem najważniejszy powód. Serial jest oparty na genialnej książce, którą trzeba przeczytać! Uwaga, trochę różni się od wersji serialowej…

 

Po tę niezwykłą książkę, bestseller "New York Timesa", przetłumaczony na 31 języków zapraszamy Was do naszych salonów i na empik.com