Monopoly powstało w Stanach Zjednoczonych w czasach Wielkiego Kryzysu. Dzięki tej grze przez ostatnie 84 lata miliony osób na całym świecie mogły się poczuć jak prawdziwi potentaci i milionerzy. Mimo zmieniających się trendów i wielu planszówek, które od tego czasu się pojawiły, Monopoly nadal jest w absolutnym topie. Powstała też cała masa nietuzinkowych edycji, przyjrzyjmy się niektórym z nich…

 
1. Prototyp
Zacznijmy od początku. Warto wiedzieć, że pomysł na Monopoly został delikatnie mówiąc… zapożyczony od Elizabeth J. Maggie Philips. W oryginale gra z 1904 roku nazywała się „The Landlord Game” i miała służyć celom edukacyjnym.

 
2. Pierwsze Monopoly
Pierwsza gra pod tą nazwą powstała w 1933, a człowiekiem, który zbił majątek na wprowadzeniu jej na rynek był Charles Darrow. Tak jak wspominaliśmy powyżej, pan Darrow mocno inspirował się pomysłem pani Philips.

 
3. Gdynia na planszy Monopoly Świat
W 2008 roku producent gry ogłosił konkurs i głosowanie na miasta, które miały naleźć się na planszy Monopoly Świat. W ciągu trwania głosowania oddano ponad 5 milionów głosów pochodzących z 6 kontynentów. Ostatecznie, na planszy obecnej na rynkach 50 krajów pojawiła się Gdynia i Taipei.

 
4. Monopoly Polska
W 2011 roku do sprzedaży trafiła Polska edycja gry. Na planszy znalazły się 22 polskie miasta wybrane przez internautów. Ponad 2 miliony głosów zdecydowało o wyglądzie narodowej planszy! Miasta, które pojawiły się w grze to między innymi Białystok, Kraków, Toruń, Wrocław czy Gdynia.

 
5. Monopoly Gra o Tron
W tej edycji należy zdobywać złoto, by móc sobie pozwolić na złotą koronę, można też obrać taktykę bardziej siłową i zwyciężać ogniem i mieczem. Tylko jeden władca może zasiąść na żelaznym tronie, by rządzić innymi!

 
6. Monopoly Avengers
Monopoly tym razem nawiązało przymierze z Marvel Avengers! W tej edycji mamy za zadanie ocalić Marvel Universe przed Villains, ukończyć misję S.H.I.E.L.D i zostać najpotężniejszym bohaterem Ziemi.
 
7. Monopoly Legia Warszawa
Bogactwo historyczne klubu udało się zamknąć na jednej planszy gry "Monopoly Legia Warszawa".

8. Monopoly Pokemon
Wraz z Pikachu i innymi Pokemonami zanurzamy się w fantastyczny świat jednej z najpopularniejszych animacji na świecie. Tym razem wcielamy się w rolę trenera, którego zadaniem jest zebrać i stworzyć najmocniejszą drużynę Pokemon.
 
 
9. Monopoly Walking Dead
Świat znany z serii Walking Dead został przeniesiony na klasyczną planszę Monopoly. Prawdziwa gratka dla wszystkich kolekcjonerów i fanów żywych trupów.
 
10. Najdroższe Monopolly
W 1988 roku powstało najdroższe Monopoly w historii. Plansza została wykonana ze złota, a do jej ozdobienia użyto diamentów, rubinów i szafirów. Taka planszówka to koszt rzędy 2 mln dolarów.

 
11. Monopoly The Big Bang Theory
Koleżanki i koledzy mówią że jesteś nerdem? Nosisz majtki z Wojowniczymi Żółwiami Ninja, zbierasz japońskie komiksy i umiesz mówić po elficku? Ta edycja Monopoly jest dla Ciebie.

 
12. Monopoly Jackpot
Klasyczna gra planszowa, której celem jest zdobycie jak największej ilości nieruchomości i kapitału w wersji rodem z Las Vegas. Jest jedna różnica, stając na polu Szansy kręcisz ruletką i w jednej chwili możesz zyskać fortunę lub wszystko stracić. To Monopoly jest zupełnie nieprzewidywalne.
 
13. Monopoly Metallica
Absolutny rarytas dla wszystkich miłośników legendarnego zespołu Metallica! Fani ostrego brzmienia mogą cieszyć się oryginalną planszą Monopoly ozdobioną najważniejszymi miejscami, koncertami i wydarzeniami z historii jednego z najbardziej znanych na świecie zespołów.
 
Po więcej niezwykłych edycji Monopoly zajrzyj do salonów empik i na empik.com