Mózg to najważniejszy i najbardziej skomplikowany narząd naszego organizmu. Choć jest tak istotny dla naszego funkcjonowania, wciąż nie udało się odkryć wszystkich jego tajemnic. Z okazji Europejskiego Dnia Mózgu, który obchodzimy 18 marca, przedstawiamy 10 zaskakujących faktów na temat mózgu, o których mogliście nie wiedzieć!
 

1. Mózg rządzi!

Mózg to prawdziwe centrum dowodzenia całego organizmu. To narząd, w którym zlokalizowane są ośrodki zarządzające większością procesów życiowych. Jest odpowiedzialny za odbieranie, przetwarzanie i generowanie wszystkich bodźców, które do nas docierają. Nieprawidłowa praca mózgu odbija się na całym człowieku.

2. Mózg pochłania energię

Typowy mózg stanowi około 2% całkowitej masy ludzkiego ciała, ale pochłania aż 20% całkowitego zużycia energii i tlenu. Tym samym stanowi najbardziej energochłonny organ naszego ciała. Całą tę energię wykorzystuje do utrzymania szarych komórek i przesyłania impulsów energetycznych. Mózg najintensywniej pracuje w nocy!

3. …ale też generuje energię 

Mózg generuje wystarczającą ilość energii, by zapalić żarówkę. W zależności od tego, jak bardzo jest wytężony, może produkować od 25 do 35 watów. W tym sensie charakterystyczny obrazek z kreskówek, gdy bohater wpada na genialny pomysł i nad jego głową pojawia się żarówka, nabiera nowego znaczenia.

                Podobny obraz
4. Mózg jest odporny na ból

Mózg potrafi identyfikować ból odczuwany w całym ciele, ale sam nie posiada receptorów nerwowych, które mogłyby rejestrować ból. W związku z tym w ogóle nie odczuwa bólu. Dlatego też operacje mózgu mogą odbywać się u przytomnych i w pełni świadomych pacjentów. Wokół mózgu natomiast znajduje się mnóstwo unerwionych tkanek (czaszka, nerwy, skóra), które niestety odczuwają ból, np. przy uderzeniu.  

5. Nudzisz się czy schładzasz swój mózg?

Ziewanie nie jest, jak do tej pory uważano, oznaką zmęczenia, znudzenia czy senności. Zdaniem naukowców pomaga raczej dotlenić i schłodzić nasz mózg. W czasie ziewania zwiększa się ciśnienie krwi, dzięki temu transportując tlen szybciej dociera do mózgu i mięśni. Ziewanie powoduje też odprowadzenie ciepła z organizmu i zapobiega jego przegrzaniu. Podobno im bardziej złożony mózg, tym organizm dłużej ziewa. Wśród ssaków najdłużej ziewają ludzie i słonie.  

6. Używamy tylko 10% mózgu? To mit!

Wbrew powszechnemu przekonaniu ludzie wykorzystują więcej niż 10% możliwości swojego mózgu. Około 90% naszego mózgu pełni swoje najróżniejsze funkcje, pozostając aktywna przez cały czas, również w nocy.


 

7. Śmiech to lekarstwo dla mózgu

Śmiech ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie mózgu, dlatego warto dbać o odpowiednią ilość optymizmu i śmiechu w swoim życiu. Śmiejąc się nabieramy więcej powietrza do płuc, co sprzyja także dotlenieniu mózgu. Ten z kolei zaczyna wtedy wydzielać endorfiny, czyli tzw. „hormony szczęścia”, które mają pozytywny wpływ na nasz nastrój. Działają uspokajająco, relaksująco, a nawet dzięki jednoczesnemu hamowaniu wydzielania hormonów stresu, łagodzą ból.

8. Z czego zbudowany jest mózg?

Mózg składa się z frakcji tłuszczu i wody, która stanowi prawie 80% jego masy. Dlatego ma galaretowatą konsystencję, a kształtem przypomina orzecha włoskiego. Podstawowym „paliwem” mózgu jest glukoza. To dlatego podczas wzmożonego wysiłku, dopada nas ochota na słodkie przekąski, którą mózg przestaje na jakiś czas tłumić, by zaspokoić swoje potrzeby.

9. Wielkość nie ma znaczenia

Wielkość mózgu człowieka może się wahać od 1 kg do nawet 2,5 kg, ale nie wpływa to wcale na jego sprawność. Podczas gdy przeciętny mózg człowieka waży ok. 1360 gramów,  mózg Alberta Einsteina ważył jedynie 1230 gramów, co jednak nie przeszkodziło mu być jednym z najsłynniejszych naukowców XX wieku. Mózg kobiety jest mniejszy niż mózg mężczyzny, ale nie ma żadnych dowodów na jakiekolwiek różnice w ich funkcjonowaniu.


Znalezione obrazy dla zapytania mózg


10. Czy wiesz, że…

- mózg każdego dnia generuje ok. 70 tysięcy myśli,

- w mózgu informacje przesyłane są ze średnią prędkością 431 km/h,

- w każdej sekundzie w mózgu zachodzi ponad 100 tysięcy różnych reakcji chemicznych,

- w ciągu minuty przez mózg przepływa do 1 litra krwi. 

Mózg to intrygujący organ, którego funkcjonowanie nie zostało jeszcze do końca odgadnione. Dzięki takim świętom jak Dzień Mózgu, mamy okazję dowiedzieć się jeszcze więcej na jego temat oraz tego w jaki sposób trenować go i stymulować do ciągłej aktywności.