Książki autorstwa Astrid Lindgren mają status kultowych. Najpopularniejsze z nich - o przygodach Pippi Pończoszanki oraz „Dzieci z Bullerbyn” - stały się inspiracją dla wielu filmów, seriali i sztuk teatralnych. Na 5 kwietnia zaplanowano premierę nowej wersji słynnej ekranizacji przygód małych mieszkańców wioski w szwedzkiej Smalandii w reżyserii Lasse Hallströma. W jej skład wchodzą „Dzieci z Bullerbyn” oraz „Nowe przygody dzieci z Bullerbyn”. My tymczasem przyjrzymy się samej Lindgren, której życie było niemniej fascynujące, niż przygody stworzonych przez nią postaci.

 

Czy wiedzieliście, że...

1. Jej pierwsza opowieść ujrzała światło dzienne, kiedy przyszła autorka miała zaledwie 13 lat. Nastoletnia Astrid wygrała konkurs w lokalnej gazecie, w której nagrodą była publikacja.

2. W wieku zaledwie 18 lat była bohaterką ogromnego skandalu w swoim rodzinnym Vimmerby – zaszła w ciążę ze swoim szefem, redaktorem naczelnym miejscowej gazety. Nie przyjęła jego oświadczyn, zamiast tego wyjechała do Sztokholmu. Jej syn Lars urodził się w szpitalu Righospitalet w Kopenhadze, ówcześnie jedynej placówce w całej Skandynawii, w której odbierano porody nie informując o tym władz.

3. W 1931 roku wyszła za Sture Lindgrena, zaś w 1934 roku na świat przyszła ich córka Karin. W 1944 roku zaczęła spisywać przygody rudowłosej Pippi – postaci, której początek dały opowieści małej Karin.

Podobny obraz

4. Pierwsza filmowa adaptacja przygód Pippi (lub też „Fizi”) powstała już w 1949 roku, zaledwie cztery lata po książkowym debiucie.

5. Postać rudowłosej, przebojowej i ciągle chętnej przygód Pippi z jednej strony była chwalona, zdobywała nagrody i miłość czytelników na całym świecie; z drugiej strony wywołała zaś nerwowe reakcje konserwatywnej części szwedzkiego społeczeństwa lat 40. Krytyk literacki i pedagog, profesor John Landqvist, publicznie nazywał Lindgren „beztalenciem”, zaś najsłynniejszą stworzoną przez nią bohaterkę „dzieckiem o chorej fantazji”. Autorka nie przejmowała się ponoć tymi docinkami.

6. W 1965 roku Lindgren kupiła wiejski dom, w którym się wychowała i odtworzyła go zgodnie ze swoimi dziecięcymi wspomnieniami. Dziś znajduje się tam muzeum poświęcone jej życiu i twórczości.

7. W 1967 roku, z okazji 60. urodzin Lindgren, jej szwedzki wydawca Rabén&Sjögren ustanowił specjalną nagrodę, Astrid Lindgren Prize, przyznawaną autorom książek dla dzieci. Od 2002 roku podobną nagrodę w hołdzie autorce przyznaje również szwedzki rząd.

8. Jej książki przetłumaczono na 96 języków (!), a nakład na całym świecie przekroczył 150 milionów kopii.

9. Określenie Lindgren „gwiazdą” w żadnym wypadku nie jest nadużyciem – w 1988 roku na jej cześć nazwano jedną z małych planet, Lindgren 3240. To jednak nie wszystko: istnieje również „Asteroid Lindgren” oraz… mini-satelita „Astrid-1”. Nazwy jej wyposażenia to imiona najsłynniejszych postaci stworzonych przez pisarkę.

Znalezione obrazy dla zapytania Astrid Lindgren

10. W 2014 roku, 12 lat po śmierci Lindgren, Narodowy Bank Szwecji wypuścił specjalny, 20-koronowy banknot z jej podobizną. W Niemczech z kolei można było nabyć znaczek pocztowy z wizerunkiem autorki.

Znalezione obrazy dla zapytania astrid lindgren stamps

Więcej powieści Astrid Lindgren (oraz jej książek nie tylko dla dzieci!) znajdziecie na empik.com. Wśród premier czeka na Was nowe wydanie powieści "My na wyspie Saltkråkan", która teraz nosi tytuł: "Dzieci z wyspy Saltkrakan"