Z tym ocenianiem po okładce, to trochę przesada. Nigdy nie przyszłoby nam do głowy, żeby dyskredytować treść, którą nie stroi się w piórka. Trzeba jednak przyznać, że okładkowe wzornictwo jest coraz częściej atrakcyjne dla oka i należy to docenić.

 

Oto najciekawiej wyglądające nowości z lutego i marca, których wnętrze nie ustępuje oprawie:

 

Kredziarz

Trzymający w napięciu thriller o przyciągającej uwagę minimalistycznej okładce. Kredziarz podsunął dwunastoletniemu Eddiemu pomysł, by porozumiewać się z przyjaciółmi za pomocą rysunków kredą. To był ich kod, do czasu gdy symbole doprowadziły ich do ciała dziewczynki. Wtedy zabawa się skończyła. Trzydzieści lat później Ed dostaje kopertę. Znajduje w niej tylko kawałek kredy i rysunek człowieka z pętlą na szyi. Zdaje sobie sprawę, że gra sprzed lat nigdy się nie skończyła…

 

Rzecz o sowach

Dumny ptak spogląda na nas przez „O” i zachęca do zapoznania się z tym tytułem. Sowy od dawien dawna rozbudzają ludzką wyobraźnię. Uważne wielkie oczy sprawiają, że fantazjujemy na temat ich legendarnej mądrości, a ich złowrogie pohukiwanie, bezszelestny lot i drapieżność przyczyniają się do postrzegania ich jako symbolu tajemnych mocy.

 

Wyspa

Tajemnicza okładka skrywa błyskotliwą powieść o miłości, władzy i manipulacji. „Wyspa” to połączenie thrillera, political fiction i dystopii, a zarazem świetnie skonstruowana diagnoza współczesnego rozchwianego świata. Wizja wykreowana przez Sigríður Hagalín Björnsdóttir wstrząsnęła Islandią i wywołała ożywioną dyskusję na temat trwałości fundamentów państwa i społeczeństwa.

 

Słodziutki. Biografia cukru

Mocna grafika zapowiada fascynującą historię tragicznego romansu ludzkości z cukrem. Przygoda ludzi z cukrem przypomina toksyczny związek pary kochanków. Faza ślepego zakochania to epoka wielkich odkryć geograficznych, kolonialnych podbojów i zachłyśnięcia się słodyczą na europejskich dworach. Dla tej miłości człowiek gotów jest zabić i zabija bez opamiętania. Czerwona lampka zapala mu się wraz z pierwszymi odkryciami naukowymi związanymi z chorobami wywoływanymi przez cukier. Zaczyna się czas podejrzeń i oskarżeń. Adwokatem kochanka staje się przemysł spożywczy, przekupuje go tysiącami słodkich wynalazków, colą, „zdrowymi” sokami, a nawet lepszym keczupem. Zrzuca winę na tego trzeciego: tłuszcz! Teraz, gdy o cukrze wprost mówi się „biała śmierć” i najwyższa pora na rozwód z orzeczeniem o winie… okazuje się, że jesteśmy tak uzależnieni, że już nie umiemy bez naszego „słodziutkiego” żyć.

 

Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry

W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć pozycji dla najmłodszych. Książki dla dzieci wyglądają coraz piękniej, czego przykładem jest „Kuba Niedźwiedź”. Choć mama ostrzegała, że ludzie mogą być niebezpieczni, niedźwiadek Kuba nie może powstrzymać ciekawości. Wraz z bratem Beniem buszuje po lesie w poszukiwaniu przygód i… kuszących przekąsek. Towarzyszą im narwana wiewióra zwana Wiórą i nowy kolega, lis Staszek. Zwierzaki są gotowe nawet włamać się do samochodu, by spróbować pysznych batonów i zapomnianych ogryzków jabłek. Do czego doprowadzi ich spotkanie z ludźmi? Jaka kara grozi za niedźwiedzie wybryki?

 

Walden, czyli życie w lesie

Ta gustownie wyglądająca książka, to biblia wszystkich ekologów i ekoentuzjastów, która zmieniła sposób patrzenia na otaczający nas świat wielu ludzi. „Walden, czyli życie w lesie” to arcydzieło amerykańskiej literatury będące zapisem eksperymentu Thoreau, który przez ponad dwa lata żył samotnie nad stawem Walden w stanie Massachusetts. Eseje są pochwałą życia świadomego, prostego i surowego, w bliskim kontakcie z przyrodą.

 

Żyć jak kot!

Kotom żyje się lepiej niż nam. Czemu nie wziąć z nich przykładu? Autorka rozszyfrowuje ich sposób postępowania, aspiracje i styl życia. „Żyć jak kot” to lekki, pięknie wydany, dowcipny i przenikliwy poradnik o tym, jak radyklanie poprawić sobie komfort życia naśladując domowego kota.

 

Zdrowa tarczyca

Książki tych autorów zawsze zachwycają swoją wizualną stroną. Tym razem eksperci od zdrowego żywienia odpowiadają na pytania jaką dietę stosować, by zapobiegać chorobom tarczycy i w jak najbardziej naturalny sposób wrócić do zdrowia.

 

Babcocha

Nowa książka utytułowanej autorki Justyny Bednarek z mistrzowskimi ilustracjami Daniela de Latoura - ich wspólne "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" otrzymały nagrodę dla Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka”. Teraz utalentowany duet stworzył opowieść o Babcosze – zabawnej i przyjaznej ludziom czarownicy, która umie cofnąć czas, zamienić żołędzie w złote dukaty, a siebie - w muchę.

 

Historia filozofii po góralsku

"Na pocątku wsędy byli górole, a dopiero pote porobiyli się Turcy i Zydzi. Górole byli tyz piyrsymi »filozofami«. »Filozof« to jest pedziane po grecku. Znacy telo co: »mędrol«. A to jest pedziane po grecku dlo niepoznaki. Niby, po co mo fto wiedzieć, jak było na pocątku? Ale Grecy to nie byli Grecy, ino górole, co udawali greka. Bo na pocątku nie było Greków, ino wsędy byli górole". Tak ksiądz Józef Tischner w swoim największym bestsellerze wyjaśniał powstanie filozofii. Jego gawędy, w których w roli greckich filozofów występują znani i mniej znani mieszkańcy Podhala, to znakomita lektura zarówno dla tych, którzy szukają inteligentnej rozrywki, jak i tych, którzy chcą się czegoś dowiedzieć o dziejach ludzkiego myślenia.

 

Po więcej pięknych książek zapraszamy Was do salonów Empik i na Empik.com!