21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji prezentujemy 10 najbardziej raniących uszy błędów językowych.

Co jeszcze dodalibyście do tego niechlubnego zestawienia?
 1.      Włanczać/wyłanczać
Legenda głosi, że za każdym razem kiedy coś włanczasz albo wyłanczasz ginie jeden jednorożec. Łatwo zapamiętać – nie ma włanczników i wyłanczników.
 
 
2.      W każdym bądź razie
Uwierzcie nam, w tym wyrażeniu na pewno nie powinno być bądź. To błędnie używane sformułowanie to hybryda bądź co bądź i w każdym razie – warto zdecydować się na jedno z nich.
 
3.      Ciężki orzech do zgryzienia
Zakładamy, że zgryzienie ciężkiego orzecha to też nie rurki z kremem, ale w tym powiedzeniu chodzi o twardy orzech.
 
4.      W cudzysłowiu
Narzędnik – w kim? w czym? Przecież ma znaczenia czy… chwasty rosną w rowie, czy rowiu.

 
5.      Poszłem
Poprawna forma przeszła rodzaju męskiego czasownika pójść to poszedłem. Kropka.
 
6.      Wziąść
Jeśli możesz coś wziąść, to możesz także coś braść. Przyrzekamy, tam nie ma „ś”.
 
7.      Cofać się do tyłu
Trudno sobie wyobrazić jak można cofać się do przodu. Cofać się do tyłu to jeden z najczęściej występujących pleonazmów. Takich maseł maślanych jest więcej np. okres czasu, spadać w dół, zabić na śmierć czy fakt autentyczny.


8.      Daj mi tą książkę
O ile jeszcze w mowie potocznej na tą książkę można przymknąć oko, to w bardziej oficjalnych sytuacjach pamiętajmy o używaniu formy tę książkę, tę płytę, tę piosenkę.
 
9.    Rok dwutysięczny siedemnasty
To miłe, że z takim zapałem zabierasz się za odmienianie języka polskiego, ale w tym przypadku jest to niekonieczne, a nawet nie na miejscu. W liczebnikach wieloczłonowych odmieniamy tylko części dziesiątek i jedności, a części tysięczne i setne zostawiamy w spokoju. Reasumując, mamy rok dwa tysiące siedemnasty.
 
10.   Ja rozumię, oni rozumią
Rozumiemy, że język polski nie należy do najłatwiejszych, ale może ta piosenka pomoże unikać tego błędu – „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem.”
Głodny językowej wiedzy? Sięgnij po książki o poprawnej polszczyźnie na stronie empik.com i w salonach empik.