Washington Denzel


Imię: Denzel

Nazwisko: Washington

Zawód: Aktor

Data urodzenia: 1954-01-28

Miejsce urodzenia: : Mt. Vernon, Nowy Jork

Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone

Narodowość: Amerykanin

Jeden z najbardziej znanych czarnoskórych aktorów amerykańskich. Również producent i reżyser. Jest synem pastora i właścicielki kilku salonów piękności. Ma dwoje rodzeństwa.


Po ukończeniu szkoły średniej, dostał się do Fordham University, z zamiarem rozpoczęcia kariery dziennikarskiej. Jednak podczas występów w teatrze studenckim, złapał bakcyla aktorskiego i przeniósł się do American Conservatory Theater w San Francisco. Rzucił jednak naukę już po roku.

Karierę rozpoczynał od występów w teatrze Josepha Pappa. Uznanie przyniosła mu rola w spektaklu A Soldiers Play (nagroda Obie).

Ze względu na ujmującą powierzchowność, urok osobisty i umiejętności aktorskie, nie miał też problemów ze znalezieniem pracy w telewizji.

 Popularność dały mu rola w serialu telewizyjnym St. Elswhere. Jego pierwszym poważnym występem na dużym ekranie była kreacja Rogera Portera w Carbon Copy (1981). W latach osiemdziesiątych pojawiał się zarówno w telewizji, jak i w filmach kinowych. Jest laureatem Oscara za drugoplanową rolę w Glory (1989) i pierwszoplanową w Dniu próby.

Następna dekada oznaczała dla niego występy w takich wysokobudżetowych i popularnych produkcjach jak np.: Raport Pelikana, Karmazynowy przypływ, czy Szalona odwaga.

Można go też było zobaczyć w filmie Jerry'ego Bruckheimera Tytani i w wyreżyserowanym przez Phillipa Novice'a, sensacyjnym Kolekcjonerze kości. Za udział w filmie Normana Jewisona Huragan, w którym aktor wcielił się w postać Rubina "Hurricane" Cartera, otrzymał nagrodę Złotego Globu i kolejną  nominację do Oskara. Inna rola, która cieszyła się uznaniem krytyków, to postać Malcolma X w epickiej biografii Malcolm X (reż. Spike Lee) za którą także uzyskał nominację do nagrody Akademii.

W 1999 roku Denzel Washington zrealizował swój debiut reżyserski Finding Fish.

 Aktor mieszka w Los Angeles z żoną Paulettą i czworgiem dzieci: Johnem Davidem, Katią oraz bliźniętami - Malcolmem i Oliwią.

Artykuły użytkowników

    Brak artykułów