Amsterdamskie Rijksmuseum mieści ponad milion eksponatów, a pośród nich bezcenne dzieła Rembrandta, Vermeera i Fransa Halsa.  W 2009 roku w tłumie turystów odwiedzających muzeum z całego świata znalazła się młoda absolwentka uniwersytetu w Oksfordzie, Jessie Burton. Jej uwagę przykuły jednak nie tyle arcydzieła malarstwa holenderskiego, co pewien eksponat z kręgu rzemiosła artystycznego - domek dla lalek Petronelli Oortman. To właśnie ta wizyta w muzeum zainspirowała Jessie do napisania „Miniaturzyski” – debiutanckiej książki, która dziś święci ogromny sukces w kilkudziesięciu krajach świata.

Kiedy odkryłam, że była to dokładna replika prawdziwego domu pani Oortman i że jej stworzenie oraz wyposażenie kosztowało tyle samo co dom nad kanałem, zaczęłam w głowie snuć opowieść” - mówi Jessie. W tym czasie autorka pracowała nad powieścią historyczną, której akcja miała rozgrywać się w 1796 roku w Londynie. Po powrocie z Amsterdamu zarzuciła jednak ten projekt i zaczęła zbierać materiały do książki osnutej wokół Petronelli Oortman i jej domku dla lalek. „Niewiele wiedziałam o Amsterdamie więc gorączkowo zaczęłam poszukiwać książek na temat tego miasta, oglądać obrazy, na których je uwieczniono, czytać dokumenty z epoki: testamenty, inwentarze długów. Korzystałam nawet z książki kucharskiej wydanej w 1671 roku…” - dodaje. Dzięki drobiazgowemu researchowi udało się jej w książce oddać atmosferę Amsterdamu w jego złotym wieku – czasach sukcesów holenderskich kupców i rozkwitu miasta, ale także ożywionej myśli filozoficznej Spinozy i Kartezjusza.  W tej właśnie epoce Jessie Burton lokuje akcję „Miniaturzystki.

„Miniaturzystka” to pełna ciekawych szczegółów obyczajowych powieść historyczna z elementami mystery. Praca nad powieścią zabrała Jessie Burton cztery lata, w trakcie których przemodelowywała powieść aż siedemnaście razy.  A efekt końcowy? Trzydziestodwuletnia dziś Jessie Burton triumfalnie debiutuje w trzydziestu krajach! Bowiem podczas akcji na Targach Książki z 2013 roku prawa do „Miniaturzystki” sprzedano do dwudziestu dziewięciu krajów.

Książkę kupisz już teraz na empik.com - tutaj