Damy ze skazą

(okładka twarda)

Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Data premiery: 2016-11-09
Ilość stron: 432
Ilość: szt.
Cena: 41,49 zł
44,90 zł
Oszczędzasz: 3,41 zł (8%)
lub Zaloguj się i kup teraz
Wysyłamy w 24h
Produkt w magazynie
DARMOWA DOSTAWA
do salonów empik
 • Opis
 • do góry

  Opis

  Kobiety, które zapewniły Polsce koronę.
  Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium.
  Ich duma unicestwiła królestwo.

  Matylda to dziedziczka najpotężniejszej dynastii świata. Głupota rodzonego brata zamienia jej życie w piekło. Nieodpowiedzialny szczeniak z koroną na głowie przegrywa ją podczas partii kości.

  Rycheza angażuje cały swój spryt i nieustępliwość, by zmazać hańbę matki. Przybywa do kraju rządzonego przez ogarniętego obsesją tyrana. To ona zrobi z niego bohatera. I ona zapewni mu królewską koronę.

  Przedsława, zgwałcona i odarta z marzeń przez nienawistnego furiata, poprzysięga zemstę. Za jej sprawą na rodzące się polskie mocarstwo spada klątwa.

  Poznaj historię polskiej korony, odartą z mitów i fałszerstw. W świecie pełnym nienawiści, w którym ludzkie życie jest warte tylko tyle, ile gotowi są za nie zapłacić handlarze niewolników, te wielkie damy zrobią wszystko, by zdobyć sławę silniejszą od śmierci.

  Urażona duma, poniżenie, zdrada, której nie wolno wybaczyć. Grzechy ludzi zbyt ambitnych, by uznać własne potknięcia, zepchną cały ród i imperium na drogę prowadzącą ku zagładzie. I tylko kobiety będą mogły je uratować. 

 • Dane szczegółowe
 • do góry

  Dane szczegółowe

  Tytuł: Damy ze skazą
  Autor: Janicki Kamil
  Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
  Język wydania: polski
  Język oryginału: polski
  Ilość stron: 432
  Numer wydania: I
  Data premiery: 2016-11-09
  Rok wydania: 2016
  Forma: książka
  Wymiary produktu [mm]: 234 x 40 x 167
  Indeks: 20013523
  do góry

  Recenzje

 • Recenzje Napisz recenzję
 • Średnia ocena: 4,8

  5 gwiazdek
  12
  4 gwiazdki
  1
  3 gwiazdki
  1
  2 gwiazdki
  0
  1 gwiazdka
  0
  Kup, zrecenzuj i wygraj

  Napisz recenzję i oceń produkt

  Oceń produkt:
  Tytuł: *pole wymagane
  Recenzja: **minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane, ** minimum 50 znaków
  Publikuj ›
  Dodano: 13 recenzji.
  Dodano 17.01.2017
  • 3
  3/5
  Mroczne wieki średnie
  Dawne ziemie Polski, początek XI wieku, początek chrystianizacji i tworzenia się podstaw królewskiej władzy. Czasy trudne i okrutne, pełne wojen, krwi, przemocy, gwałtów i grabieży. Życie zwykłych chłopów nie ma żadnej wartości, giną na wojnach, od chorób, w pełnych przemocy grabieżach wiosek stronnictw starających się przejąć we władanie obce ziemie. Życie kobiet wygląda jeszcze gorzej – brak praw, edukacji, możliwości, ryzyko gwałtu, porwania, konieczność ciągłego podporządkowania się. Tak przedstawia się świat ludzi tamtej epoki. Wśród tego natłoku wszystkiego co mroczne i nieprzychylne człowiekowi rodzi się polskie królestwo i mit o pierwszym chrześcijańskim królu. A wszystko to dzięki kobietom, które z rzadka, ale jednak, z uporem i ambicją osiągały własne cele.

  Średniowieczny świat nie był łaskawy dla kobiet, nawet gdy były księżniczkami. Matylda, córka jednego cesarza i siostra jego następcy została przegrana w kości. Poślubia nic nieznaczącego pionka cesarskiego dworu i odtąd walczy o swoją pozycję z zaciętością lwa. Jej córka Rycheza jest jedyną nadzieją matki na ugruntowanie pozycji dynastycznej. Matylda, sama zmuszona do upokarzającego małżeństwa, nie waha się wykorzystać córki i wydać ją za barbarzyńcę z - nikłą ale jednak! – szansą na koronę europejskiego państwa. Rycheza wyrusza zatem do dzikiego w jej mniemaniu kraju. Chcąc nie chcąc jej los związany jest teraz z Królem Bolesławem i jego synem Mieszkiem. Ich pozycja określa jej własny status, więc co począć? Otóż jak wiele rozsądnych kobiet przed nią i po niej – rozpoczyna batalię o poprawę pozycji Bolesława i tym samym jego syna a jej męża Mieszka. A talentu w manipulacji Rychezie nie brakuje!

  Kolejna powieść Kamila Janickiego o Damach Polski jest nieco inna od poprzednich „Żelaznych Dam”. Jest pozycją, którą określiłabym jako stricte historyczną, pełną faktów i odniesień do kronik. Nie znajdziemy tutaj tak cennych w poprzedniej części „Dam” ciekawostek i obyczajowych intryg. Jeśli zatem liczysz na historię lekko podaną i przyjemną w odbiorze – nie jest to książka dla Ciebie. Jeśli lubisz rzetelne historyczne opracowania – nie będziesz zawiedziony.

  Osobiście czekam już na kolejny tom z nadzieją na nieco lżejsze podanie tematu tak zawiłych i odległych czasów, jest tam zapewne w zakamarkach historii wiele kobiet, których historia jest godna poznania!
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 30.12.2016
  • 5
  5/5
  Damy ze skazą
  Kamil Janicki to autor, który nie boi się łączyć prawdy historycznej z niewielką nutą fabularyzowanych wątków. W efekcie czytamy książkę historyczną, a dostajemy opis wewnętrznych rozterek głównych bohaterek, ich trosk, marzeń i obaw, a także prawdopodobnych wydarzeń z ich udziałem. W wyniku takiego zabiegu wszystko, o czym czytamy staje się nam bliższe, a bohaterowie i ich postępowanie bardziej zrozumiałe. Gdybyśmy dostali suchy tekst, okraszony mnóstwem przypisów i polemik z innymi autorami, lektura „Dam ze skazą” stałaby się książką jedynie dla największych pasjonatów historii. Janicki postanowił jednak przybliżyć nam sylwetki wczesnośredniowiecznych kobiet na szczytach władzy, w sposób, który ukazuje je jako pełnokrwiste bohaterki najlepszych powieści.
  Tytuł książki wskazuje, że będziemy mogli poczytać o kilku kobietach, jednak zdecydowana większość tekstu została poświęcona Rychezie. Żonie Mieszka II, córce siostry cesarza Ottona III. Można powiedzieć, że to ona jest główną bohaterką książki. Pozostałe kobiety wypadają na jej tle słabo. Nie oznacza to jednak, że autor pominął najważniejsze żeńskie postaci epoki i to nie tylko z ziem polskich. Żony i matki niemieckich cesarzy, opatki najważniejszych klasztorów czy wysoko urodzone damy, które miały swój głos w rozgrywających się wydarzeniach również pojawiają się na kartach tej książki.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 23.12.2016
  • 5
  5/5
  Polecam :)
  Jeszcze jako dziecko z wielką przyjemnością chodziłam po każdym muzeum, w którym ukryta była historia naszych przodków. Fascynacja ta została mi do dziś, lecz będąc nieco starszą, bardziej doceniam słowo pisane. Brak czasu na wypady do muzeów, zamków czy skansenów, staram się uzupełnić książkami historycznymi.
  „Damy ze skazą” nie są w moim odczuciu taką stricte książką historyczną, ponieważ liczne domysły, subiektywne interpretacje nie do końca poznanych faktów, delikatnie wytrącają ją z tego gatunku. Jednak myślę, że nie jest to jej minus, lecz odwrotnie. Dzięki temu zabiegowi książkę spokojnie może czytać kompletny laik historii wczesnej historii średniowieczna. Nie jest to zbombardowana suchymi faktami historycznymi pozycja, którą nie każdy może udźwignąć.
  Autor zabiera nas w podróż do czasów, kiedy żyły Maria Dobroniega, Przedsława oraz bazowa postać książki – Rycheza. Postaci te są bardzo często pomijane lub zdawkowo przedstawiane uczniom podczas nauki historii w szkole. A szkoda...
  Książka została napisana w niezwykle ciekawy sposób, który nie pozwoli czytelnikowi zaznać ani na moment znużenia. Dodatkowo możemy podczas rozrywki znacząco poszerzyć swoje horyzonty dotyczące historii wczesnego średniowiecza i warunków, w jakich żyli ówcześni ludzie.
  Z czystym sumieniem polecam Wam tę książkę. Jeżeli ktoś z Was czytał już „Żelazne damy” to nie ukrywam, że ta jest nieco słabsza. Jednak myślę, że mimo tego będzie to fantastyczna rozrywka, warta poświęcenia Waszego czasu :)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 18.12.2016
  • 5
  5/5
  Niesłusznie osądzone...
  Sięgając po książki Kamila Janickiego mam już pewność, że przeczytam o ludziach, ich historiach, problemach i ambicjach. Od jego książek bije życie, ma się wrażenie, jakby przedstawione tam osoby żyły chwilę temu, a wraz z lekturą stają się nam one coraz bliższe. "Damy ze skazą" nie przedstawiają historii Polski ani Cesarstwa Niemieckiego, nie przedstawiają wojen, walk i narodzin - choć wszystkie te miejsca i wydarzenia znajdują się w tej książce. To jednak, co wyłania się z tej książki to osoby, które żyły w czasach Piastów: kochały, nienawidziły, miały ambicje lub chciały się zemścić, kochały dzieci, albo miały manię wielkości...

  To jak Kamil Janicki potrafi przywracać żywych ludzi, przedstawia historię w sposób nie tylko przystępny, ale również niezwykle pasjonujący, rzadko się zdarza. Po lekturę jego książek powinni sięgnąć wszyscy, również te osoby, którym historia jawi się jako nudny ciąg dat i miejsc. Takie książki jak Damy ze skazą pokazują, że wystarczy odpowiednie podejście, aby nie tylko zainteresować historią, ale również niesamowicie w nią wciągnąć.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 24.11.2016
  Fascynująca książka
  To niesamowite, jak mało ciekawostek na temat ważnych skądinąd postaci naszej historii, jest dostępnych w szkolnych podręcznikach, przekazach nauczycieli, czy nawet dokumentach telewizyjnych. Mam wrażenie, że ta książka zaspokoi choć ułamek z nas.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 16.11.2016
  • 5
  5/5
  :)
  Damy ze skazą to książka nie tylko dla wielbicieli historii Średniowiecza. To książka dla każdego, kto lubi dobrą literaturę. Bo styl pisania autora jest naprawdę wciągający. Zupełnie nie czuć, że nie jest to powieść spod znaku płaszcza i szpady, a książka popularnonaukowa, ze źródłami, pełna historycznych faktów. Bardzo polecam.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 16.11.2016
  Damy ze skazą
  Wszyscy którzy czytali Pawła Jasienicę a zwłaszcza Polskę Piastów mogli uważać ze okres sredniowiecza niczym nie moze nas zaskoczyć. Ten Jasienica na którego poglądy historyczne nie wolno było sie w szkole powoływać, uważany był za historyka ktory pisze sobie a historia sobie. Teraz Jasienicę wszyscy uważamy ze historyka odważnego pozwalającego sobie polemizować z przyjętymi standardami. Nie chodzi jednak o historie samą w sobie ale język w jaki Paweł Jasienica sprzedawał nam swoją historie czyli ciekawą. Historie Jasienicy czytało sie z wypiekami na policzkach i .....Właśnie i nikt nie przypuszczał ze po latach ukazują sie Zelealazne Damy, kobiety Złotego wieki i Damy ze skazą Kamila Janickiego. Ta ostatnia pozycja to próba przedstawienia historii po roku roku 1025 czyli okres o którym nie wiemy nic a materiały o tym okresie sa nawet nie skąpe a żadne. A nasi ówcześni Gall, czy Długosz starają sie za wszelkie pominąć. Próby nie pominięcia tego okresu całkiem sprawnie przedstawia autor Damy ze skaza czyli Kamil. Janicki. Z ogromna przyjemnością wchodzimy w okres Mieszka II, Bezpryma, Ottona i Rychezy Piastowskiej królowej ktora zawsze była i nikt, nikt tego tytułu nie pozbawił. Zachęcam bo słowa moje tego nie oddadzą a Janickim czy Jasienica to ja nie jestem
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 16.11.2016
  • 5
  5/5
  Żeby rozkochać się w historii
  To już nie pierwsza książka tego autora. Polecam też pozostałe z tej serii. Autor ma wyjątkowy styl - nie wykłada historii, ale snuje opowieść. Wszystko poparte przypisami, choć i wiele domniemań i dociekania, co wcale nie ujmuje nic z merytorycznej strony tych pozycji.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 15.11.2016
  • 5
  5/5
  Polecam
  Ciekawa książka osadzona w Średniowieczu. Losy Bolesława Chrobrego, Mieszka II ale także, a może przede wszystkim Rychezy czy Przedsławy. Czasy które opisuje autor, nie należały do najfajniejszych. Szczególnie dla kobiet - gwałty, przemoc to była codzienność. I to niezależnie od tego czy to była zwykła mieszczka, chłopka czy księżna - czego przykładem jest wymieniona Przedsława. Bardzo ciekawa książka.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 15.11.2016
  • 5
  5/5
  Fajna
  Kamil Janicki potrafi naprawdę zauroczyć. Pisze bardzo fajnym językiem, ciekawie opowiada historię. Damy ze skazą to książka, która naprawdę potrafi zaciekawić, nie tylko miłośników historii. Ale każdy kto historią, zwłaszcza Polski się interesuje, powinien mieć tę książkę w swojej biblioteczce.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 15.11.2016
  • 5
  5/5
  Podoba mi się
  Nie jestem wielkim wielbicielem książek historycznych. Zazwyczaj ich język, styl jest zwyczajnie nudny. W tym przypadku tak nie jest i to jest super. Naprawdę fajnie czyta się tę książkę. Intryguje, wciąga w swój świat, ciekawi. Polecam.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 04.11.2016
  • 5
  5/5
  Świetna
  Uwielbiam książki opowiadające historię Polski i świata. Chociaż przyznam szczerze, że nie jestem wielkim znawcą średniowiecza i wiele rzeczy potrafi mnie zaskoczyć. Na przykład to: jak można przegrać siostrę w chińczyka?! No jak tak można zrobić? A jednak. Otton III tak przegrał los swojej siostry Matyldy. Kobiety, która została matką Królowej Polski, żony Mieszka II Rychezy. Ksiażka jest świetna. Polecam.
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  Dodano 04.11.2016
  • 5
  5/5
  super
  Wybrałam sobie tę ksiażkę jako prezent na urodziny. Udało się ją dostać w przedsprzedaży więc i ja ją właśnie czytam :) Wciąga natychmiast. W zasadzie pierwsza strona wprowadza nas już w naprawdę interesujący świat. Dla mnie ta ksiażka to prawdziwa bomba :)
  Czy ta recenzja była przydatna? tak (0) nie (0)
  zobacz więcej recenzji
  Zamknij
  Dziękujemy za dodanie recenzji
  Podziel się na Facebooku
  Damy ze skazą - Janicki Kamil
  Właśnie zrecenzowałem: Damy ze skazą
  Kobiety, które zapewniły Polsce koronę.Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium.Ich duma unicestwiła królestwo. Matylda to dziedziczka najpotężniejszej dynastii świata. Głupota rodzonego brata zamienia jej życie w piekło. Nieodpowiedzialny szczeniak z koroną na głowie przegrywa ją podczas partii ...
  Zamknij
  Napisz recenzję i oceń produkt
  Oceń produkt:
  Tytuł: * pole wymagane
   
  Recenzja: ** minimum 50 znaków
   
  W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
  * pole wymagane
  ** minimum 50 znaków

  Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
  Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

  Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

  Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:


   
  * Pola wymagane
  Wyślij

  Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, nasze CENTRUM WSPARCIA KLIENTA jest specjalnie dla Ciebie – czynne całą dobę*

  pod nr telefonu:

  +48 22 462 72 50

  *oprócz świąt ustawowo wolnych od pracy

  Ostatnio oglądane


  Podobne do ostatnio oglądanych