Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie? (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:
okładka miękka, 2015 26,99 zł
empik

Sprzedaje empik

Cena empik.com:
26,99 zł
Cena:
29,90 zł
Oszczędzasz:
2,91 zł (10%)
Koszt dostawy:
Salon empik - 0,00 zł
Produkt u dostawcy
Wysyłka w 24 godziny
Kup teraz
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.
dostępność w salonie empik
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Opis

O dramacie zakończonym skazaniem siostry Bernadetty na więzienie słyszeliśmy wszyscy. Ale jak to, co działo się w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek w Zabrzu przez ponad trzydzieści lat, w ogóle mogło się stać? A przecież siostra Bernadetta, naprawdę Agnieszka F., uczyła się zawodu wychowawcy, gdy dyrektorką ośrodka była siostra Scholastyka, która miała podobno jeszcze bardziej przerażające „metody wychowawcze”…

Czy gdyby nie koszmar bitych i molestowanych wychowanków – chłopców i dziewczynek, mężczyzn i kobiet, ,także tych z niepełnosprawnością umysłową, w wieku od czterech do trzydziestu czterech lat – doszłoby do zamordowania małego Mateusza? W lutym 2006 chłopiec został zgwałcony i zabity przez Tomasza, byłego wychowanka ośrodka, ofiarę tamtejszej „pętli molestowania”, który zanim zaczął wykorzystywać chłopców, już jako kilkuletnie dziecko był gwałcony przez starszych wychowanków. Gdy specjaliści orzekli, że Tomasz nie ma zaburzeń pedofilnych, a jego zachowanie było najprawdopodobniej spowodowane przebywaniem w ośrodku, prokurator Joanna Smorczewska – trzydziestolatka, dodajmy, prywatnie osoba wierząca – postanowiła sprawdzić, co dzieje się za okratowanymi oknami budynku sióstr boromeuszek. Pomagał jej policjant Leszek Gajosz, a to, co zobaczyli, usłyszeli i do czego ostatecznie dotarli, nie mieści się w głowie.

Zabawki schowane i wyjmowane tylko na pokaz, zakazywanie utrzymywania kontaktów z rówieśnikami poza ośrodkiem po lekcjach albo niechodzenie do szkoły jako… kara za poskarżenie się nauczycielce z zewnątrz to jeszcze nic wobec zmuszania wychowanków do jedzenia własnych wymiocin, nakazu stania godzinami i wymachiwania zasiusianym prześcieradłem, dopóki nie wyschło (wychowankowie nie mogli nic pić od godziny 18.00, żeby się nie moczyli w nocy). To z kolei wydaje się niczym wobec zamykania wszystkich w jednym pomieszczeniu z wiadrem na odchody albo bez niego na długie wieczory i noce, podczas których działy się rzeczy najstraszniejsze…

Z prawnego punktu widzenia część spraw uległa przedawnieniu, ale autorka książki nie była ograniczona prawem. Z jej rozmów z wychowankami wyłania się potworna prawda o niewyobrażalnym cierpieniu, nieumiejętności odróżniania dobra od zła, zastraszeniu i sadyzmie, bo jak inaczej nazwać to, co robiły niektóre, niestety najważniejsze, siostry? Uwaga: nie wszystkie. Inne, te „lepsze”, tylko przyzwalały, godząc się z zaistniała sytuacją.

"Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie" – ksiązka opisująca z różnych stron historię koszmaru w ośrodku, przygotowań do procesu i samego niezwykle trudnego procesu z przesłuchaniami zastraszonych wychowanków – to właśnie przede wszystkim porażająca opowieść o przyzwoleniu. Głośnym i cichym. I nie chodzi tylko o same boromeuszki. Dlaczego przez lata sprawy nie nagłośniły nauczycielki, skoro widziały brudnych i pobitych uczniów, przychodzących do szkół z ośrodka? Jak to możliwe, że kontroli nie sprawowało kuratorium?

Pytanie: Czy Bóg wybaczy siostrze Scholastyce, Bernadetcie, Monice czy Patrycji, bijącej menażką do utraty przytomności, i próba odpowiedzi na to, kim były i są te kobiety, co spotkało je w życiu, że stały się potworami, oraz dlaczego za potwory wcale się nie uważały, to jeszcze inny problem…

Dane szczegółowe

Tytuł: Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?
Autor: Kopińska Justyna
Wydawnictwo: Świat Książki
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Ilość stron: 240
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-04-22
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 27 x 222 x 140
Indeks: 16760493

Recenzje

Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,5
5
29
4
5
3
1
2
1
1
2
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
31 recenzji
14-09-2017 o godz 10:36 Anna Małek dodał recenzję:
Mocna! Bardzo mocna!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-08-2017 o godz 14:47 olka0207 dodał recenzję:
Sprawą Ośrodka Wychowawczego Sióstr Boromeuszek z Zabrza żyła niegdyś cała Polska. Oto bowiem prokuratura prześwietliła ośrodek, w którym - co się okazało - od lat dochodziło do poniżania i bicia wychowanków, a także przyzwalania na przemoc seksualną między dziećmi i nastolatkami zamieszkującymi ośrodek. Sprawa była o tyle bulwersująca, że dotyczyła osób duchownych. Mało komu mieściło się w głowie, że zakonnice - czyli osoby, które powinny być opoką i oparciem dla podopiecznych - okazały się pozbawionymi uczuć katami. Ośrodka nikt od lat nie kontrolował, urzędnicy nawet na nieśmiałe sygnały od wychowanków odwracali oczy i zamiatali sprawę pod dywan. Jak mówi jeden z byłych wychowanków ośrodka: "Dorośli niby namawiają dziecko do bycia szczerym, ale jednocześnie nie chcą usłyszeć prawdy". Zmowa milczenia przyczyniła się do złamania dziesiątek istnień poprzez chory system kar, gdzie epitety w stylu "Ty gnoju, Ty ułomie" zastępowały w zasadzie wszystko. Książka jest niezwykle poruszająca. Autorka jest uznaną dziennikarką i ma w swoim dorobku wiele ciekawych reportaży. Zajmuje się głównie sprawami, które i policja, i prokuratura, i urzędy niestety starają się zamiatać z całych sił pod dywan. Ofiary za to na każdym kroku napotykają mur nie do przebicia i pozostają ze swoim problemie co najwyżej w gronie osób najbliższych. Książka dotycząca sprawy sióstr i samej dyrektor ośrodka - Agnieszki F. zwanej siostrą Bernadettą jest napisana w niezwykle wyważony sposób - autorka nie wpadła w pułapkę taniego moralizatorstwa. Jest jakby obserwatorem - nie ocenia, nie lobbuje za którąkolwiek ze stron, przedstawia fakty - można by rzec "na sucho", a ocenę pozostawia czytelnikowi. Poznajemy historie byłych wychowanków, czytamy ich zeznania, zapoznajemy się z prowadzonymi śledztwami w tej sprawie, próbujemy rozszyfrować mechanizm obronny sióstr, które oczywiście nie widziały w swoim postępowaniu niczego złego. Reportaż to wstrząsający, niestety prawdziwy. Uważam, że każdy powinien zapoznać się z tą publikacją - właśnie po to żeby otworzyć oczy na to co dzieje się dookoła. Często nie wszystko co wydaje się białe i czarne w istocie takim jest naprawdę. Mocna lektura, która nie pozostawi nikogo obojętnym. Polecam gorąco!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-04-2017 o godz 12:45 Erato Czyta dodał recenzję:
W tamtym roku miałam okazję przeczytać zbiór reportaży pani Justyny Kopińskiej- „Polska odwraca oczy”, który korzystając z okazji bardzo polecam. W książce tej jeden tekst poświęcony był siostrze Bernadettcie i przyznam, że już wtedy po jego lekturze byłam wstrząśnięta tą historią. Gdy tylko dowiedziałam się, że wcześniej autorka wydała całą pozycję poświęconą tej sprawie postanowiłam po nią sięgnąć i zagłębić się w temat bardziej. Ośrodek wychowawczy w Zabrzu prowadzony przez siostry Boromeuszki wydawał się idealnym i bezpiecznym miejscem dla dzieci. Czy naprawdę tak było? Wszystko zaczęło się od zaginięcia, a jak później się okazało morderstwa 8 letniego Mateusza, którego dopuścili się Tomasz oraz Łukasz- byli wychowankowie z Ośrodka w Zabrzu. Następne było zgłoszenie nauczycielce przez jednego z podopiecznych sióstr gwałtów, których mieliby dopuszczać się na nim inni chłopcy z placówki. Machina ruszyła- kontrole, wizyty oraz wyczulony nos pani prokurator i policjantów sprawiły, że na światło dzienne wyszły przerażające rzeczy, które działy się za ścianami ośrodka. Jak dowiadujemy się z relacji byłych wychowanków ośrodka, cztery siostry: Scholastyka, Bernardetta, Monika i Patrycja zamiast obdarzać ich opieką oraz miłością, znęcały się nad nimi zarówno psychicznie jak i fizycznie. Wyzwiska, poniżanie, mówienie dzieciom, że nigdy nie wyrosną na porządnych ludzi, bicie do krwi, przykuwanie do kaloryferów, zamykanie w pokoju ze starszymi chłopcami i pozwalanie na gwałty to tylko część okropnych rzeczy, których dopuszczały się siostry zakonne. Najstraszniejsze jest w tej całej historii to, że przez tyle lat nikt nie reagował i nie zatrzymał horroru, który dział się za murami ośrodka. „Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?” nie jest lekką książką. Niestety historia, którą odważyła się opisać pani Justyna jest przerażająca, brutalna i wręcz trudno w nią uwierzyć. Zwierzenia ludzi, którym przyszło trafić pod skrzydła sióstr mocno oddziałują na czytelnika, wzbudzając w nim współczucie. Muszę przyznać, że autorka potrafi wywołać w czytelniku wiele emocji, chociaż sama historia, która niestety wydarzyła się naprawdę, a wiele osób o niej słyszało nawet w mediach już mocno oddziałuje na odbiorcę. Zachęcam do zapoznania się z tym reportażem, niech wstrząśnie Wami i uświadomi niektórym, że nie wszystko jest dobre i święte choć na takie wygląda.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-10-2016 o godz 19:10 Rafał Staniek dodał recenzję:
Książka napisana "z zimną krwią". Autorka bez zbędnych komentarzy i emocji opisuje te straszne wydarzenia. Nie odprawia sądów, ale chyba dlatego, że fakty mówią same za siebie i każdy komentarz byłby nieadekwatny do tego, co działo się w Zabrzu w tym okrutnym czasie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
11-10-2016 o godz 14:52 sylwia_king dodał recenzję:
Myślę że tego typu książki-zbiór wydarzeń, faktów .. każdy powinienem czytać.
Książka opisuje prawdziwe wydarzenia które miały miejsce "obok nas" .. wręcz niewiarygodne że można zgotować takie piekło na ziemi dzieciom, które wystarczająco krzywd spotkało przed pojawieniem się w tym ośrodku..
Polecam ., właśnie po to abyśmy byli bardziej wrażliwi i mięli szeroko otwarte oczy na ludzka krzywdę.

książka w skali 10- 100

Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
29-09-2016 o godz 13:25 Małgorzata Szczupał dodał recenzję:
Każdy Polak (nie tylko katolik) powinien tę książkę przeczytać! Książka wstrząsająca nie tylko główną bohaterką i jej towarzyszami ale także ludźmi, którzy powinni widzieć i wiedzieć ale woleli milczeć, nie mówić, nie domyślać się. Książka dla wszystkich! Jak autorytety, jak pewne wyobrażenia potrafią zniszczyć pokolenia! Obowiązkowa. Pokazuje mechanizmy rodzenia się złą a potem powielania tego zła przez osoby skrzywione / skrzywdzone psychicznie. Winnych jest wielu. Poruszająca!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
01-09-2016 o godz 00:00 iriaga dodał recenzję:
Jak osoba, która ma nieść pomoc bliźnim, być pośrednikiem pomiędzy ludźmi a Bogiem może dopuścić się tak nieludzkich czynów? Co musi się dziać z ludzkim umysłem, aby narodziła się tak wielka chęć krzywdzenia innych? Czy społeczeństwo naprawdę jest pozbawione wrażliwości, że nikt z zewnątrz nie zwrócił uwagi na krzywdę dzieci? Książka wstrząsająca do szpiku kości, jednak wyczerpująco odpowiadająca na każde pytanie, jakie rodzi się w głowie podczas jej czytania. Jestem pełna podziwu, że Justynie Kopińskiej udało się napisać taki reportaż nie ujawniając swoich emocji, nie oceniając bohaterów swojego dokumentu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-08-2016 o godz 12:20 monika siembida dodał recenzję:
Doskonale napisana książka. Bez oceny i krytyki autora. Daje dużo do myślenia czytelnikowi. Jednocześnie jest to trudna i bolesna lektura ukazująca ból i cierpienia XXI wieku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
16-06-2016 o godz 00:00 niquidia dodał recenzję:
Zawsze kiedy wracam do tej książki, jestem wstrząśnięta ogromem krzywd które spotkały podopiecznych siostry Bernadetty. Osoby, która powinna być dla swoich wychowanków wzorem postępowania, opoką, pomocą, stała się za to katem i oprawcą. Napiszę tak: książka bardzo dobra, przenikliwa, wydaje się też bardzo rzetelna, choć pozostaje równocześnie wstrząsająca ze względu na rozmiar całego dramatu i dużej liczby osób i to w różnym wieku, których on dotyczył. Myślę więc, że nie da się ot tak przejść do porządku dziennego nad książką Justyny Kopińskiej, bardzo dobra publikacja, niech będzie ku przestrodze.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
20-05-2016 o godz 00:00 ihayane dodał recenzję:
Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?- to książka, która wywołała we mnie mnóstwo emocji. Byłam wstrząśnięta opisywanym światem, który miałbyć schronieniem dla wielu wychowanków. Czasami podczas czytania musiałam zrobić przerwę , aby ochłonąć. To aż niewiarygodne, że ludzie wierzący, których zadaniem jest właśnie ochrona i obrona tych słabszych niewinnych mogli dopuścić się takiej niewyobraźalnej zbrodni. Jeżeli oczekujecie od lektury mocnych wrażeń, to na pewno ta książka jest dla was. Szkoda tylko, że fabuła w niej opisana działa się naprawdę. Jednkaże książka jest warta przeczytania
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
28-04-2016 o godz 12:35 kalka83 dodał recenzję:
Swietna ksiazka, choc przyznam, ze mialam po niej dola. Nie wiem czy to dobrze, ze az tak mna potrzasnela. Wolalabym zeby to byla fikcja
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-04-2016 o godz 00:00 nastarin dodał recenzję:
Zdecydowanie nie jest to książka, która nadaje się na sobotnie popołudnie. Jest to lektura, która zmusza do reflkesji, mnie osobiście może trochę przygnębiła, ale to dobrze, ponieważ książki muszą wywoływać w czytelniku poszczególne uczucia, pomimo, że czasami nie są one pozytywne. W trakcie czytania czułam, że autorka przedstawia mi chronologicznie poszczególne wydarzenia, które przeplatane są losami wychowanków. Jak dla mnie mnie bardzo wstrząsająca, ukazująca kościół z zupełnie innej strony. Jendkaże na pewno jest to książka, której nie będziecie mogli odłożyć na bok. Gorąco polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-04-2016 o godz 14:15 ewelina14041990 dodał recenzję:
Książka wstrząsająca. Poruszająca bezsilnością dzieci. Przerażająca bezkarnością, osób związanych z kościołem. Trudno uwierzyć, że zakonnica, osoba która powinna nieść miłość oraz pomoc, dopuściła się takich czynów. Niestety z pozoru niewiarygodne, czasem okazuje się okrutnie prawdziwe...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
13-03-2016 o godz 09:15 Agata Kurkowska dodał recenzję:
Trudna zapadająca w pamięć wstrząsająca historia. Pewne rzeczy po przeczytaniu tej książki już nigdy nie będą wyglądały tak samo. Polecam ale uprzedzam że niełatwo przez nią przejść bez skrajnych emocji.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
08-08-2015 o godz 22:12 kasieńka dodał recenzję:
Nie wiem czy powinno się polecać tą książkę... na pewno nie osobom wrażliwym. Ja taka jestem, niestety wyzwalała we mnie duże emocje, tym bardziej że jest to książka pisana na faktach. Niewiarygodne że takie rzeczy się dzieją, tym bardziej pod okiem i ręką osób, które powinny działac i służyć w imię Boga czyli dobra, współczucia i miłosierdzia. niestety potwierdza się moje zdanie- zło rodzi zło i koło się zamyka. Mam nadzieje, że wychowankom zakonnic Boromeuszek uda się poskładać zycie. Bóg wam wynagrodzi krzywdy jakich zaznaliscie
:)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-07-2015 o godz 11:27 Sylwia dodał recenzję:
Książka bardzo dobra, przypomina raczej akta sprawy niż typową formę literacką. Chronograficzne zestawienie wydarzeń przeplatane historiami wychowanków. Brakowało mi jednak części refleksyjnej autorki, która była by bardziej wyeksponowana. Nie mniej jednak jako dziennikarz Autorka nie mogła się pokusić na wyrażenie jasno swojej opinii. Tytuł książki jest bardzo kontrowersyjny, nawiązuje do uczuć religijnych, domyślam się, że gdyby nie dotyczyła "formacji" duchownych tytuł by miał inną formę. "Siostra" Bernardetta stanęła bowiem przed Sądem świeckim, więc była potraktowana jako obywatel RP. Nic mi nie wiadomo, aby sprawą zajął się Sąd Kościelny, a przecież takie też działają. Osoby, które sprawują niektóre zawody zaufania społecznego powinny odpowiadać również przed sądem "zawodowo" właściwym, więc dlaczego kontrowersyjny charakter tej sprawy nie ma finału przed takim sądem??
Brawo dla Autorki, poruszyła bardzo ważny temat. Polecam również książkę Porzucony Alana Philips'a.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-06-2015 o godz 20:28 gosia_wro dodał recenzję:
Bardzo dobra ksiazka polecam!!!BRAWO DLA AUTORKI.PISZE CAŁKOWITA PRAWDE JAK TAM BYŁO.CO CI LUDZIE PRZZYLI TO KOSZMAR JAK MOZNA ZROBIC CZŁOWIEKOWI TAKĄ KRZYWDE I TO JESZCZE DOKONAŁY TEGO ZAKONNICE!!!!!!!!!!!!!!!SZOK!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
27-06-2015 o godz 20:03 Bogusława Pietrakowska dodał recenzję:
Dom dziecka, Ośrodek wychowawczy i inne placówki dla dzieci pozbawionych lepszego spojrzenia na jutro. Życie w takich instytucjach jest koszmarem dla każdego małego człowieka, brak wsparcia, poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia u osób dorosłych, które na co dzień sprawują opiekę. Ludzie pracujący w takich domach są pozbawieni serca, wrażliwości i dialogu. Książka opisuje fakty, które miały miejsce nie tylko u sióstr zakonnych, ale także w innych placówkach opiekuńczych. Sama byłam wychowanką PDDZ i tez byłam bita i karmiona wymiocinami. Polecam książkę" Kochaj własne dziecko i nie pozwól by spotkał go taki los"
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
15-06-2015 o godz 00:00 Beata Banasiak-Gomuła dodał recenzję:
Książka bardzo interesująca, czyta się jednym tchem. Zarazem i wstrząsająca, bo przedstawia dokładnie czym jest zło w czystej postaci. Wrażenie robią opisy zadawanego cierpienia, dzięki Justynie Kopińskiej mogłam bliżej poznać tą poruszającą historię. Piekło jakie przeżyli wychowankowie tego ośrodka było niewyobrażalne, zarówno pod względem fizycznym jak i psychicznym. Bardzo polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-06-2015 o godz 00:00 Agnieszka Czarska dodał recenzję:
Na pewno jedna z bardziej przejmujących książek.To aż trudne do uwierzenia, że osoby które miały opiekować się, pomagać i były duchownymi, mogły wyrządzić taką nieludzką krzywdę swoim podopiecznym. Ten fakt budzi moje największe poruszenie i szok. Jest to książka którą koniecznie polecam przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-06-2015 o godz 00:00 Agnieszka Mostowska dodał recenzję:
Z pewnością wielu z nas słyszało o sprawie siostry Bernadetty. Dlatego lektura tej książki jest tak wstrząsająca, bo scenariusz został napisany przez samo życie. Poszkodowanymi w tej sprawie są wychowankowie ośrodka wychowawczego, w tym dzieci, a więc osoby które nie mogły się bronić. Pełna szokujących relacji książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-06-2015 o godz 14:47 kate35 dodał recenzję:
Książkę przeczytałam w nie całe dwa dni, książka jest bardzo dobrze napisana pod każdym względem, ale ciężko się czytało opisy tych tortur i wszystkiego, co działo w tym ośrodku. Trudno uwierzyć, że nikt nie miał nad tym kontroli, a raczej, że nikt nie chciał tego tak naprawdę skontrolować, bo skoro prowadziły to osoby duchowne , to założyli, że przecież nic złego nie może się tam dziać. Warto przeczytać tą książkę choćby dlatego, aby przekonać się, jak działają takie ośrodki i kto powinien je kontrolować. Podziwiam autorkę, wielkie brawa za odwagę pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-06-2015 o godz 17:46 macianca dodał recenzję:
Swietna ksiazka, bardzo wciaga naprawde godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-05-2015 o godz 19:44 Monika Zalewska dodał recenzję:
Kupiłam dla mamy na dzień matki . Już ją przeczytała była bardzo zadowolona.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-05-2015 o godz 00:00 Zuzanna Czech dodał recenzję:
Bałam się tej książki, bo opisuje krzywdę dzieci - a to zawsze boli najbardziej. Przeczytałam jednak, i to jednym tchem, bo książka jest naprawdę bardzo dobrze napisana i ciekawa, mimo że temat tak trudny. Zdecydowanie polecam i cieszę się, że ta książka została wydana, a sprawa nagłośniona. Może dzięki temu unikniemy podobnych sytuacji w przyszłości.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-05-2015 o godz 16:05 Dagna Feliks dodał recenzję:
Świetnie się czyta. Wciąga.... Niestety. Niestety dlatego, że dotyka te obszary, które skłaniają nas do oglądania reportaży "złych" - o krzywdach i przemocy... Prawdziwie napisana, z prawdziwymi nazwiskami, ludźmi, emocjami....
Chyba najbardziej poruszające jest to, że to zdarzyła się naprawdę, w Polsce.... Że wśród kobiet "duchownych".... Wielkie brawa da autorki.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
19-05-2015 o godz 18:59 Piotr dodał recenzję:
Chyba najlepsza książka kryminalna w Polsce, bardzo dobre opisy działań policji i prokuratury. A także portrety psychologiczne sióstr oprawców. Przeczytałem w jeden wieczór. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
07-05-2015 o godz 22:23 monika dodał recenzję:
Książka w bardzo ciekawy sposób napisana, wciąga, w niektórych momentach aż łezka się z oku kręci, że takie zło istnieje na ziemi, a niewątpliwie nim były siostry zakonne ( zło w habicie ) poruszające historie wychowanków.
Czy ta recenzja była przydatna? 3 0
05-05-2015 o godz 22:45 Anett dodał recenzję:
Nie kupujcie tej ksiazki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kłamstwa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!, To tylko chodzi o pieniądze, a ta Kopińska to żmija!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 8
05-05-2015 o godz 22:42 Anett dodał recenzję:
Nie kupujcie tej ksiazki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Kłamstwa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 7
21-04-2015 o godz 17:13 Agnieszka Kopinska dodał recenzję:
Przeczytałam wczoraj jednym tchem, świetnie napisana, bardzo wciąga, niesamowity opis prawdziwych wydarzeń tak drastycznych i ciężkich do opisania. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 6 1
Załaduj więcej recenzji Pokaż mniej recenzji

Dostawa i płatność

Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

TERMIN ZWROTU

14 DNI

Z KARTĄ

30 DNI

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Obca. Tom 1 Gabaldon Diana
23,03 zł
32,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Słowik Hannah Kristin
32,99 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Instytut Żulczyk Jakub
30,99 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Mama kłamie Bussi Michel
31,49 zł
34,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Studenty Ratajczak Dawid
17,49 zł
19,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanych

 zamknij  korzyści