Dzisiaj Czesław Niemen świętowałby swoje 78. urodziny. Był artystą niezwykłym i mimo, że od jego śmierci minęło już 13 lat, jego piosenki są ciągle z nami, ciągle aktualne. Poniżej przypominamy kilka mniej lub bardziej znanych faktów i ciekawostek z jego życia.

 

„Dziwny jest ten świat”?

Czy wiecie, że w tym roku minie równo 50 lat od premiery kultowej już piosenki „Dziwny jest ten świat”?Trudno uwierzyć? Ale to właśnie 25 czerwca 1967 roku, podczas festiwalu w Opolu muzyk zaprezentował ten ikoniczny protest song. Wielu współczesnych wykonawców stara się mierzyć z tym utworem, ale żaden nie przebił oryginału. Niemen nigdy nie krył, że „Dziwny jest ten świat” jest mocno inspirowana przebojami „When a Man Loves a Woman” Percy’ego Sledge’a i It's a Man's Man's Man's World Jamesa Browna z 1966 roku. Niemen wykonywał tę piosenkę po włosku „Io senza lei” i po angielsku „Strange Is This World”.

Wschodnie korzenie

Czesław Niemen urodził się pod Nowogródkiem, na terenie obecnej Białorusi, a młodość spędził w litewskim Grodnie. I gdyby nie ostatnia fala masowych wysiedleń Polaków z Kresów, do której doszło w 1958 roku, być może pozostałby na Litwie. Rodzina jednak zdecydowała przenieść się do powojennej Polski, by młody Czesław nie trafił do Armii Radzieckiej.

Wydrzycki

Niewiele osób wie, że tak naprawdę jeden z najważniejszych polskich artystów XX wieku nazywał się Wydrzycki. Nazwisko było absolutnie nie do wymówienia przez ludzi z zagranicy. Toteż już na początku swojej kariery, gdy Niemen grał w zespole Niebiesko-Czarni i wyśpiewywał takie hity jak „Czy mnie jeszcze pamiętasz” (nagrane później również z Akwarelami), przyjął pseudonim od nazwy rzeki, która płynęła w pobliżu jego rodzinnego domu. Ale uwaga! Upierał się, że nazwisko odmieniać się będzie: „Niemena”, „Niemenowi” – inaczej więc niż nazwa geograficzna, od której pochodzi. Co więcej, w późniejszych latach zmienił swoje oficjalne nazwisko na Niemen-Wydrzycki.

Awangarda, Norwid, jazz

Choć jego największe przeboje (których posłuchamy np. na składance „Złota kolekcja: Czas jak rzeka”) były słuchane przez miliony, Niemen nie uciekał od muzycznych niszy i artystycznych wyzwań. Wręcz przeciwnie. „Bema pamięci rapsod żałobny” – 18-minutowy muzyczny kolos interpretujący słynny wiersza Cypriana Kamila Norwida, czy „Czerwony album” z 1971 roku idą w stronę awangardy i muzyki psychodelicznej. Urzekają mnóstwem nawiązań gatunkowych, oryginalnym sposobem łączenia styli i kompozycji, które wykraczają poza schematy.

Marlena Dietrich

1964 Marlena Dietrich zażyczyła sobie, żeby przed jej koncertem w Sali Kongresowej wystąpili Niebiesko-Czarni wraz z Czesławem Niemenem. Artystka zafascynowana ich występem nagrała własną piosenki „Czy mnie jeszcze pamiętasz?” zatytułowaną "Mutter, hast du mir vergeben?" 

Niemen w talent show

„Dziwny jest ten świat” jest jedną z piosenek, której wykonaniem bardzo często chcą popisać uczestnicy talent show. Jedni polegają, inni dają radę. To właśnie ten utwór otworzył drzwi do kariery Michała Szpaka. Ale czy wiecie, że ten hit pojawił się także w ormiańskim "X factor" i ukraińskim „The Voice”?

W rocznicę urodzin Czesława Niemena zachęcamy Was do sięgania po jego niezwykłą muzykę i kultywowanie pamięci o tym wyjątkowym artyście.