Jej los w okresie dorastania wstrząsnął nie tylko Niemcami. Poruszająca historia niemieckiej narkomanki - 13-letniej dziewczyny z berlińskiego dworca Zoo ma swój ciąg dalszy. Tym razem 52-letnia już Christiane F. relacjonuje swoją dalszą historię w 35 lat po wydarzeniach z pierwszej książki.  W „Życiu mimo wszystko” opowiada o życiu, które - mimo wielokrotnych prób - cały czas naznaczone jest narkotykami.

Książka „Christiane F. Życie mimo wszystko” jest wspólnym dziełem Christine F. i dziennikarki „Spiegel” - Sonji Vukovic. Najsłynniejsza na świecie narkomanka opowiada o swoim losie, któremu daleko było i jest od sielanki.

Jako nastoletnia dziewczyna wpadła w silne uzależnienie, a cały świat mocno wierzył w to, że w dorosłym życiu uda się zerwać z tym nałogiem, że odnajdzie swoją drogę i cel, który przysłoni narkotykowy świat. W swojej książce definitywnie rozwiewa wszelkie nadzieje. I chociaż wielokrotnie podejmowała próby walki z nałogiem, w końcu przyznała: „Nigdy nie chciałam odstawić narkotyków (…) Nie znałam nic innego. Postanowiłam żyć inaczej niż zwykli ludzie”.

Bohaterka przyznaje się do tego, że prowadzony przez nią tryb życia doprowadził do ruiny jej zdrowie. Kobieta cierpi na marskość wątroby, jednak jako narkomanka nie może liczyć na przeszczep. Wypija sporą ilość alkoholu, cały czas bierze metadon, ale też zdarza się jej kupić odrobinę heroiny.

W książce Christine F. nie ukrywa swoich życiowych porażek, ale też dzieli się szczęśliwymi chwilami. Wspomina trudny okres pobytu w więzieniu. Opowiada o radosnych czasach spędzonych w Grecji, gdzie czuła się zupełnie anonimowa, o szansie, jaką otrzymała wraz z programem leczenia metadonem. Wyznaje, że macierzyństwo zupełnie odmieniło jej życie - „dziecko, to jest coś najlepszego, co w życiu mnie spotkało”, choć zawsze upierała się, że nie chce mieć dzieci. Narodziny Philippa sprawiły, że Christiane F. starała się prowadzić normalne życie, jednak mimo wszystko było to życie w cieniu heroiny. Starała się, choć nie wszystko się udawało. Opowiada też o swojej samotności, która jej doskwierała, szczególnie po odebraniu syna.

Książki tej w żaden sposób nie można traktować jako próby „rozgrzeszenia”. Christine F. nie stara się usprawiedliwiać, ponieważ ma świadomość, że jej los zależał wyłącznie od niej. I chociaż podejmowała próby walki z nałogiem oraz starała się żyć normalnie, nie miała wystarczająco dużo siły w sobie, by pokonać przeciwności.

„Christiane F. Życie mimo wszystko” to wciągająca relacja najsłynniejszej narkomanki na świecie. To pozycja obowiązkowa, nawet jeśli problem uzależnienia nie dotyczy bezpośrednio nas. 

Książka, której polska premiera okazała się sukcesem, dostępna jest na empik.com. Kupisz ją TUTAJ.