Bohaterki Powstańczej Warszawy - Wachowicz Barbara

Bohaterki Powstańczej Warszawy (okładka twarda)

empik

Sprzedaje empik

Cena empik.com:
53,99 zł
Cena:
59,99 zł
Oszczędzasz:
6,00 zł (10%)
Koszt dostawy:
Salon empik - 0,00 zł
Produkt u dostawcy
Wysyłka w 24 godziny
Kup teraz
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.
dostępność w salonie empik
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Opis

Książka jest opowieścią o dziewczętach walczących w Powstaniu Warszawskim. Każdej bohaterce poświęcony jest odrębny rozdział. Autorka po mistrzowsku kreśli sylwetki 18 kobiet. Odkrywa mało znane karty powstańcze wybitnych aktorek Aliny Janowskiej i Danuty Szaflarskiej. Przybliża dzieje Krystyny Wańkowiczówny i Krystyny Krahelskiej oraz mniej znanych kobiet, które wsławiły się niezwykłą odwagą i bohaterstwem np. Lidii Markiewicz-Ziental, która przeszła cały szlak bojowy powstania, czy Haliny Dunin-Karwickiej, łączniczki Batalionu „Parasol”, Henryki Dziakowskiej-Zarzyckiej, łączniczki i sanitariuszki Batalionu „Parasol”, która uczestniczyła w walkach na Woli, Starym Mieście i w Śródmieściu, czy Danuty Zdanowicz-Rossmanowej, komendantki Wojskowej Służby Kobiet Batalionu „Ostoja”, adiutantki harcmistrza Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” i kapitana Tadeusza Klimowskiego.

Z wieloma kobietami, bądź ich rodzinami autorka jest zaprzyjaźniona lub pozostaje w stałym kontakcie. Bohaterki poznajemy z listów, pamiętników, relacji bliskich, wspomnień towarzyszy czasów walki i wywiadów z samymi uczestniczkami Powstania.
Dzięki osobistym kontaktom autorki dodatkową niezaprzeczalną wartością książki są unikatowe zdjęcia archiwalne.

Dane szczegółowe

Tytuł: Bohaterki Powstańczej Warszawy
Autor: Wachowicz Barbara
Wydawnictwo: Wydawnictwo MUZA S.A.
Redakcja: Lewandowska Urszula
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Ilość stron: 704
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-07-30
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 52 x 250 x 175
Indeks: 14918636

Recenzje

Kup, zrecenzuj i wygraj
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
11 recenzji
22-05-2017 o godz 09:23 balewandowska dodał recenzję:
"Bohaterki powstańczej Warszawy" to książka nie tylko o młodziutkich sanitariuszkach, ale również o ich matkach. Znalazłam w niej najpiękniejszy hymn na cześć matek. Jego autorką jest Krysia Niżyńska - harcerka, która została zamordowana przez Niemców, bezbronna, w niewoli. Oto on: "Matka to jest coś najświętszego, ukochanego, oddanego dziecku całą duszą. Matka całym swoim życiem służy nam. Dziecko ją stawia za wzór, z nią będzie żyć i czuć. Jej serca nie zastąpi nic. Matka jest przyjacielem, nauczycielem, opiekunem. Matka odczuwa potrzeby i tęsknoty dziecka. Tylko ona potrafi dać dziecku pełnię prawdziwego szczęścia. Wszystko minie, ale Matka zawsze zostanie i nigdy nie przestanie kochać." Choćby dla tych słów warto sięgnąć po książkę Barbary Wachowicz.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
12-02-2016 o godz 08:14 Paweł Lewandowski dodał recenzję:
Piękna książka, zawierająca wiele szczegółowych informacji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-10-2014 o godz 00:00 Mailerwi dodał recenzję:
"Bohaterki Powstańczej Warszawy" to biografie kobiet, które brały udział w Powstaniu Warszawskim. Pierwsza część poświęcona jest kobietom, które poległy w walkach, druga natomiast kobietom, które doczekały się wolnej Polski. Książka bardzo szczegółowa, choć biograficzna, zawiera mnóstwo emocji. Tego typu książek brakuje wśród polskiej literatury historycznej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-09-2014 o godz 10:08 malutka_ska dodał recenzję:
"A jeśli komu droga otwarta do nieba - tym, co służą Ojczyźnie..."
[Jan Kochanowski]


Były młodziutkie i piękne. Większość z nich miała przed sobą świetlaną przyszłość. Jeden dzień przekreślił ich całe dotychczasowe życie. 1 sierpnia 1944 roku postanowiły stanąć do walki o niepodległą ojczyznę. Wstąpiły w szeregi powstańców warszawskich. Wiele tych kobiet zginęło na posterunku. Tylko nieliczne przeżyły. O dziewczynach, które oddały życie za ojczyznę i tych, cudem ocalonych z powstańczej pożogi opowiada Barbara Wachowicz, autorka książki "Bohaterki Powstańczej Warszawy".

Grono 20 bohaterek walczących z niemieckim okupantem otwiera kobieta, która przeszła do historii jako "matka Rudego". Zdzisława Bytnarowa nie tylko przeżyła śmierć ukochanego syna Janka, ale również sama zaangażowała się w powstańczy zryw. To dzięki "Matuli Polskich Harcerzy" funkcjonowała w Powstaniu Warszawskim słynna Harcerska Poczta Polowa, a jej biografia stanowi wyjątkowe wprowadzenie do opowieści o tych dziewczętach, które poległy na ulicach stolicy.

Wśród 9 bohaterek, które zginęły w Powstaniu Warszawskim nie zabrakło sylwetki Krystyny Krahelskiej, której twarz na wieki uwieczniona została na pomniku Warszawskiej Syrenki. Autorka przywołała w swej książce również postać Krystynki, młodo zmarłej córki Melchiora Wańkowicza, której pisarz poświęcił znakomite "Ziele na kraterze", sióstr Grzeszczakówien (Stefanii i Aleksandry), Doroty Łempickiej - prawnuczki genialnego malarza koni, Piotra Michałowskiego, Hani Graby-Łęckiej, która poświęciła swoje 13-letnie życie, by ratować płonący kościół, Krystyny Niżyskiej i Lidii Daniszewskiej, gotowych do wszelkich poświęceń, byle tylko uratować życie rannych powstańców i wreszcie Ireny Kowalskiej - Wuttke, która w powstaniu odnalazła miłość i śmierć. Wszystkie te kobiety połączyła chęć walki i nadzieja na niepodległą ojczyznę. Żadna z nich nie doczekała wolności. Na ulicach Warszawy spędziły one ostatnie dni swojego życia.

W drugiej części książki Barbary Wachowicz znajdziemy biografie tych kobiet, które wyszły cało z powstańczej zawieruchy i doczekały wolnej Polski. Nie zabrakło tu opowieści o Danucie Szaflarskiej i Alinie Janowskiej, gwiazdach filmu pt.: "Zakazane piosenki", które z narażeniem życia pomagały walczącym powstańcom. Obok znanych aktorek napotkamy tu na wspomnienia o Danucie Zdanowicz - Rossmanowej, Urszuli Kurkowskiej - Katarzyńskiej, Halinie Dunin - Karwickiej, Barbarze Grocholskiej - Kurkowiak, Henryce Zarzyckiej - Dziakowskiej, Janinie Bem - Dymeckiej, czy Lidii Markiewicz - Ziental. To zbieg okoliczności, że wszystkie one miały dwuczłonowe nazwiska. Nie przypadkiem jednak uwieczniono je w "Bohaterkach Powstańczej Warszawy". Wspólnym mianownikiem dla tych dziewcząt stała się odwaga i szczęście, które towarzyszyły im przez 63 dni walk. Nie sposób pominąć również postaci Barbary Otwinowskiej, powstańczej sanitariuszki, która po wojnie za swoje chwalebne czyny trafiła do więzienia. Biografie tych kobiet to wzruszająca lektura. Nie sposób przeczytać jej w dwa lub trzy wieczory. "Bohaterki Powstańczej Warszawy" to jedna z tych pozycji, które wymagają skupienia i refleksji nad losem nastolatek, które 70 lat temu wraz z innymi wyszły na ulicę, by rozprawić się z niemieckim okupantem.

Przyznam, że ta książka to jak dotąd najlepsza lektura na temat bohaterów Powstania Warszawskiego z całego mnóstwa tych, jakie dane mi było przeczytać. Autorka poświęciła swą publikację kobietom, o których rzadziej wspomina się w tego typu książkach. Ich biogramy stworzyła z opowieści bliskich naszym bohaterkom osób, dodając do nich relacje powstańców i fragmenty własnej narracji. W ten sposób powstała pozycja ważna i godna wszelkich pochwał. I choć nie godzi się w żaden sposób oceniać "Bohaterek Powstańczej Warszawy" pod względem merytorycznym, to myślę, że wielu autorów podobnych publikacji powinno uczyć się warsztatu właśnie od Barbary Wachowicz, by nie idealizować walczących, a ukazywać ich prawdziwe oblicza i powody, dla których podjęli się oni walki o niepodległość Polski.

Tych, którzy czują potrzebę poznania przywołanych tu 20 bohaterek Powstania Warszawskiego zachęcam do lektury tej książki i zapewniam, że drugiej tak znakomitej pozycji po prostu nie znajdziecie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-08-2014 o godz 18:25 Ewa Szamik dodał recenzję:
Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ukazało się wiele opracowań przybliżających czytelnikowi tamte sierpniowe dni, klimat okupowanego miasta, sylwetki i przeżycia bohaterów Walczącej Stolicy. Na tle tych wydawnictw wyróżnia się książka Barbary Wachowicz "Bohaterki Powstańczej Warszawy" z podtytułem "My musimy być mocne i jasne" zaczerpniętym z wiersza sanitariuszki Krysi Krahelskiej ps. Danuta. I rzeczywiście - przedstawione w książce dziewczęta - harcerki, łączniczki, przewodniczki i sanitariuszki - mogą zachwycać swoim młodzieńczym entuzjazmem, pogodą ducha, odwagą, profesjonalizmem podczas wykonywanych zadań i wytrwałością w codziennej pracy nad kształtowaniem własnych charakterów. Zachwycają też swoją delikatnością, życzliwością, zdolnością do poświęceń i rozlicznymi talentami, które poznajemy czytając historię każdej z nich. A są to - jak zwykle u Barbary Wachowicz - biografie bogate i rzetelnie udokumentowane, opatrzone unikalnymi fotografiami, zawierające odniesienia do współczesności. Autorka bowiem przekazuje nie tylko relacje z wojennych i powojennych losów swoich bohaterek, ale także pisze o ich spadkobiercach - zarówno dzieciach czy wnukach, jak i dzisiejszych nastolatkach - harcerkach i uczniach, którzy na patronki swoich drużyn i szkół wybierają właśnie te "mocne i jasne" dziewczęta. Poznając losy tych, które zginęły, i tych, które cudem ocalały z wojennej zawieruchy możemy z uśmiechem zadumać się nad ich szczęśliwym dzieciństwem i burzliwym dorastaniem, możemy czerpać z mądrości ich rodziców i wychowawców, możemy wreszcie sami "nasiąkać" tymi wartościami, którymi one żyły i przekazywać je naszym dzieciom. Bo przecież "życie tylko wtedy jest coś warte i tylko wtedy ma sens, jeżeli jest służbą"...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-08-2014 o godz 00:00 alicjapultak dodał recenzję:
Ciężko jest wydawać opinie o książkach, które przedstawiają bohaterów, dlatego napiszę tylko, że Barbara Wachowicz uczyniła kawał solidnej roboty, gromadząc tak wiele dokumentów i czerpiąc z tak wielu źródeł, aby stworzyć tą wspaniałą książkę. Hołd złożony znanym i mniej znanym kobietom, które brały czynny udział w Powstaniu Warszawskim, a tak niewiele osób o nich pamięta lub w ogóle nie zna.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-08-2014 o godz 00:00 Nestia dodał recenzję:
O powstaniu Warszawskim i postaciach z nim związanych powstało już całe mnóstwo publikacji. Ta jest pozycją szczególną, napisaną bowiem z kobiecej perspektywy i o kobietach.Ukazuje te postacie w sposób bardzo bliski, intymny, jednocześnie udowodniając, że kobiety z powstania nie ustępowały odwagą mężczyznom.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-08-2014 o godz 14:39 Angelika dodał recenzję:
Gdy dostałam propozycję od wydawnictwa MUZA, by zrecenzować tą książkę miałam mieszane uczucia nie byłam pewna , czy podołam tej książce czy ją prawidłowo zrozumiem .W końcu nie jest to zwykłą książka z wymyślona fabułą przez autora tylko książka ,którą napisało samo życie .


Wyjątkowe kobiety o wyjątkowo silnym charakterze ,pomagały inny,transportowały broń i jedzenie narażały swoje własne życie dla ojczyzny takie właśnie były kobiety podczas Powstania Warszawskiego. Wielki zbiór listów ,pamiętników , wspomnień najbliższej rodzin i przyjaciół Bohaterki Powstańczej Warszawy do historie 18 wyjątkowych kobiet walczących w powstańczej Warszawie .Autorka Barbara Wachowicz dokładnie przedstawia życiorys bohaterek zaczynając od narodzin ,nauki kończąc na powstaniu .W książce poznajemy historię min .Danuty Szaflarskiej,Barbary Grocholskiej, czy też Krystyny Wańkowiczównej .
Powstanie Warszawie zabrało, im rodziny ,życie ,młodość .Każdy dzień przeżyty był dla nich..............
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
09-08-2014 o godz 00:00 jolawerciak dodał recenzję:
Jest to bardzo smutne, że w wielu książkach, nie tylko o Powstaniu Warszawskim, lecz każdej książce historyczno-wojennej, autorzy zapominają, jak wielką odwagą i siłą wykazują się kobiety. Bardzo się cieszę, że powstała jedna książka będąca oddaniem czci kobietom, które na równi z mężczyznami walczyły o naszą wolność!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-08-2014 o godz 00:00 mariuszkozik dodał recenzję:
Bardzo dobra książka i kropka. Jest doskonale napisana. Czyta się ją lekko i przyjemnie. Potrafi wciągnąć jak niejedna powieść sensacyjna. Mało tego nie raz chwyci cię za serce. Cieszy mnie fakt, że co raz więcej wychodzi takich książek. Dzięki temu jest szansa, że nawet po śmierci tych bohaterów, którzy brali udział w Postaniu nikt o nich nie zapomni.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-08-2014 o godz 00:00 ChunkyKaja dodał recenzję:
Bohaterki... dostałam od przyjaciół i właśnie skończyłam czytać. Książka przedstawia losy bohaterek Powstania, znajdziemy w niej również w niej sporo zdjęć archiwalnych, dzięki którym możemy namacalnie wejść w życie kobiet walczących. Książka jest dla mnie uhonorowaniem kobiet walczących w II wojnie światowej oraz wyróżnieniem i zamanifestowaniem ogromnego wkładu, jaki wniosły do historii. Fajna propozycja na prezent.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Załaduj więcej recenzji Pokaż mniej recenzji

Dostawa i płatność

Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

TERMIN ZWROTU

14 DNI

Z KARTĄ

30 DNI

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Cel Kennedy Elle
28,99 zł
37,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Magia olewania Knight Sarah
24,49 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rok 1984 Orwell George
20,49 zł
24,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanych

 zamknij  korzyści