Dyskusję poświęcimy zdolności literatury do wychodzenia poza ramy uzgodnionego i oczywistego „tu i teraz” oraz nakreślania przez nią nowych horyzontów zmian. Ten wizjonerki i proroczy aspekt sztuki zawsze zdumiewał i budził podziw. Czy i dziś możemy traktować literaturę i film jako swoiste narzędzie futurologiczne? Czy w czasach gwałtownie rozwijających się nowych technologii, ogromnej ilości odkryć naukowych, które codziennie zmieniają nasze życie, możemy się spodziewać tryumfalnego powrotu science-fiction, która pozwoli nam oswoić Nowe?

 

Dominika Oramus – naukowiec, nauczycielka akademicka, recenzentka i popularyzatorka literatury, profesor nadzwyczajny i wicedyrektorka Instytutu Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W pracy badawczej zajmowała się m.in. związkami miedzy fantastyką naukową a poetyką postmodernizmu, wykazała też powinowactwa science fiction i szeroko rozumianej kultury współczesnej. Kilka lat poświęciła sprawdzeniu i opisaniu, jak w dwudziestowiecznej humanistyce zmieniał się sposób przedstawienia nauk ścisłych.

 

Katarzyna Fetlińska – poetka, laureatka akcji „Połów. Poetyckie debiuty” i autorka dwóch zbiorów wierszy – Glossolalia” (2012) i „Sekstaśmy” (2015). Ten drugi ukazał się w formie papierowo-elektronicznej: książki i płyty audio z autorskimi interpretacjami wierszy. Każdy tekst został zadedykowany konkretnej osobie, a na kanale poetki na YouTube pojawiły się „reaction videos” – krótkie filmiki pokazujące reakcję odbiorców na dedykowane im wiersze. Krytyczka Agata Pyzik określiła język poetycki Fetlińskiej jako „internet baroque”.

 

Wojciech Orliński – dziennikarz, publicysta, ekspert w dziedzinach fantastyki, Internetu i popkultury, pisarz i bloger. Od końca lat 90. związany jako publicysta z „Gazetą Wyborczą”. Autor opowiadań fantastycznych oraz powieści „Polska nie istnieje”. Znawca twórczości Stanisława Lema, autor encyklopedycznego przewodnika po jego dziełach „Co to są sepulki? Wszystko o Lemie”, biografii „Lem. Życie nie z tej ziemi” oraz scenariusza filmu dokumentalnego „Autor Solaris”. Inicjator wydania kolekcji dzieł Lema przez Agorę.

 

Anna Kańtoch – autorka powieści i opowiadań science fiction i opowieści niesamowitych, a w ostatnich latach także kryminałów z rozbudowanym tłem obyczajowym i swoistą wiwisekcją społeczności w niedużych miejscowościach Polski lat 80. Absolwentka orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Za literaturę fantastyczną pięciokrotnie nagrodzona przez czytelników Nagrodą Zajdla, za powieść kryminalną „Wiara” – Nagrodą Specjalną im. Janiny Paradowskiej. Na lipiec zapowiadana jest premiera jej nowego kryminału „Pokuta”.

 

Robert J. Szmidt – pisarz, tłumacz, redaktor, publicysta i wydawca, jeden z pomysłodawców nagrody polskiego fandomu przyznawanej co roku polskim autorom fantastyki przez czytelników (początkowo Sfinks, obecnie Nagroda im. Janusza A. Zajdla). Tworzy literaturę fantastyczną sięgając po różne konwencje, np. postapo (czyli opowieści o świecie po apokalipsie, m.in. „Apokalipsa według Pana Jana” i polski wariant uniwersum „Metro 2033”) czy space operę (cykl „Pola dawno zapomnianych bitew”). Przetłumaczył dziesiątki anglojęzycznych powieści fantastycznych, w tym utwory takich klasyków jak Asimov, Silverberg, Gibson czy Weber.

 

 

Lokalizacja:

Teatr Powszechny | Duża Scena

ul. Zamoyskiego 20, Warszawa