Słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem – nauszne czy douszne?

Szukasz słuchawek pozbawionych kabla? Nic dziwnego – są znacznie wygodniejsze szczególnie podczas emocjonujących rozgrywek gamingowych, czy aktywnego dnia pełnego zobowiązań zawodowych. Przy wyborze idealnego modelu zwróć uwagę na podstawowe typy tego urządzenia. Czym się różnią?

Słuchawki bezprzewodowe nauszne z mikrofonem

Modele nauszne zakładane są przez głowę, na której umieszcza się profilowany pałąk. Na jego obu końcach znajdują się duże głośniki, które albo otaczają całe ucho, albo są do niego „przyciśnięte”. Taka budowa i duży rozmiar membran zapewniają bardzo dobre wygłuszenie otoczenia, co sprawia, że relaks przy ulubionej muzyce, podczas gry czy słuchania podcastu jest jeszcze pełniejszy.

Mikrofon może być w ich przypadku dostępny w dwóch formach: wewnętrznej (jako wystający, ruchomy element), oraz wbudowanej. W drugiej wersji nie widać mikrofonu, słuchawki bezprzewodowe są więc bardziej kompaktowe, dyskretne i estetyczne. O ile korzystanie z urządzenia zewnętrznego w warunkach domowych nie stanowi większego problemu, tak w autobusie czy na ulicy może być niewygodne.

W obu przypadkach nauszne słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem są niezwykle wygodnym rozwiązaniem. Ze względu na spory rozmiar raczej ciężko je zgubić, a przy tym, ze względu na łatwą dostępność modeli składanych, bez kłopotu przewieziesz je w plecaku lub torebce. Nie wypadają z uszu, a otoczenie membraną niemal całego (lub całego) ucha daje wrażenie przestrzenności dźwięku.

Słuchawki bezprzewodowe douszne z mikrofonem

Modele douszne to z kolei bardzo kompaktowe słuchawki zaczepiane o małżowinę uszną, zaraz przy wejściu do kanału słuchowego. Takie rozwiązanie jest dyskretne i łatwe do przechowywania z uwagi na niezwykle mały rozmiar. Wykorzystując etui, dołączone do zestawu (które często pełni przy okazji rolę ładowarki) bez trudu zmieścisz je nawet w kieszeni koszuli.

Douszne słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem zawsze są w niego wyposażone w formie wbudowanej, nie jest więc widoczny. Zależnie od modelu, jego obsługa może polegać na naciśnięciu odpowiedniego przycisku na słuchawce, użyciu panelu dotykowego znajdującego się na jej froncie lub użycia komendy głosowej. Wówczas muzyka zostanie zatrzymana, a połączenie odebrane, dzięki czemu uruchomi się mikrofon i będziesz mógł w wygodny sposób rozpocząć rozmowę.

Na jakie parametry zwracać uwagę, kupując słuchawki bezprzewodowe z mikrofonem?

Poszukując modelu, który w pełni sprosta twoim oczekiwaniom, koniecznie sprawdź dane techniczne słuchawek, które wizualnie i budżetowo przypadną ci do gustu. To właśnie specyfikacje zawierają najważniejsze informacje, takie jak:

Pasmo przenoszenia słuchawek – wyrażone w hercach (Hz). Absolutnym standardem są dziś modele 40-20000 Hz. Te z wyższej półki oferują 20-20000 Hz (np. Qoltec Super Bass Dynamic BT), a najdroższe mogą sięgać nawet 4-40000 Hz. Wybór uzależniony jest przede wszystkim od twoich oczekiwań: jeżeli liczyć na mocny, głęboki bas, to szukaj modelu jak najbliższemu temu ostatniemu przykładowi.

 

Słuchawki Bezprzewodowe Z Mikrofonem Super Bass Dynamic | Bt | Czarne

 

Pasmo przenoszenia mikrofonu – im szerszy zakres przetwarzania tonów niskich i wysokich, tym bardziej realistycznie i bez zakłóceń zostanie przekazany twój głos. Na rynku znajdziesz modele zaczynające się nawet od 50 Hz i to już bardzo dobry wynik. Zwróć uwagę np. na słuchawki gamingowe Genesis Argon 100, których pasmo przenoszenia mikrofonu zaczyna się od 20 Hz.

 

Słuchawki Nauszne Genesis Argon 100 Z Mikrofonem Czerwone Em

 

Tłumienie hałasu w słuchawkach – funkcja dodatkowa, dzięki której głośniki zyskują jeszcze lepsze wygłuszenie. Jeśli chcesz, by nic z zewnątrz nie przeszkadzało ci podczas gry lub słuchania muzyki, koniecznie wybierz model wyposażony w tę technologię.

 

Słuchawki z mikrofonem Bluetooth nauszne ANC (z technologią tłumienia dźwięków otoczenia) BH316

 

Redukcja szumu w mikrofonie – można powiedzieć, że to tłumienie hałasu w wersji na potrzeby mikrofonu. Odpowiada za wyłapywanie najbardziej okolicznych dźwięków, „ignorując” hałasującą za oknem kosiarkę czy psa szczekającego w pokoju obok. W tę technologię wyposażone są np. słuchawki Cowin E7S.

 

COWIN E7S - black

 

Czułość mikrofonu – informacja, jak głośne dźwięki będzie w stanie wyłapać, przetworzyć i przekazać dalej mikrofon. Parametr ten zostaje wyrażony w decybelach na minusie i im niższa wartość (czyli wyższa czułość), tym większe ryzyko rejestrowania niepotrzebnych dźwięków z otoczenia. Temu może jednak zaradzić redukcja szumu. Naprawdę dobry model będzie miał około -40 dB – słuchawki JBL Free 2 oferują aż - 38 dB.

 

Słuchawki JBL FREE 2, Bluetooth, czarne

 

Głośność słuchawek – również wyrażona w decybelach, tym razem ze znakiem plus. Wysokie wartości świadczą o dużej głośności, jeżeli lubisz więc słuchać muzyki naprawdę głośno, to postaw na większą liczbę dB. – np. 110 w przypadku słuchawek Klipsch Reference On-Ear.

 

Słuchawki KLIPSCH Reference On-Ear

 

Czas pracy/pojemność baterii – przedstawiona albo w samych miliamperogodzinach (mAh), albo bardziej czytelnie, w minutach lub godzinach. Ze względu na brak przewodu, słuchawki z mikrofonem na Bluetooth muszą być wyposażone w ładowalny akumulator, w związku z czym wymagają regularnego ładowania. Bardzo dobre modele wytrzymają kilkadziesiąt godzin na pełnej baterii, jak np. JBL Tune 225 TWS (25 h).

 

Słuchawki JBL Tune 225 TWS, Bluetooth, złote

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock