„W pogoni za szczęściem”

Film oparty na prawdziwej historii Chrisa Gardnera (Will Smith), biznesmena, który zmagał się z bezdomnością wychowując małe dziecko. Mężczyzna robi wszystko, co w jego mocy, aby wyjść z trudnej sytuacji. Podejmuje ryzyko, gdy postanawia zostać maklerem giełdowym (choć w jego sytuacji to arcytrudne), by osiągnąć swój cel, jakim jest zapewnienie lepszego życia sobie i swojemu synowi.

„W pogoni za szczęściem” stanowi wzruszającą kronikę wysiłków, determinacji i wytrwałości Gardnera. To jeden z lepszych filmów o ojcostwie, w którym występuje prawdziwy duet ojciec-syn, czyli Will Smith i Jaden Smith.

 

 

„Pani Doubtfire”

Niezapomniana rola Robina Williamsa i świetny film rodziny, który pokazuje, do czego zdolny jest ojciec, by spędzić więcej czasu ze swoimi dziećmi.

Po rozdzierającym serce rozwodzie Daniel Hillard (Robin Williams) traci prawa do opieki nad trójką dzieci. Dlatego opracowuje skomplikowany plan, w którym udaje starszą nianię, panią Doubtfire i nakłania swoją byłą żonę, by go zatrudniła. Początkowo udaje mu się łączyć obie role (ojca oraz opiekunki), ale w końcu sprawy stają się trudne, gdy jego życie osobiste zaczyna kolidować z życiem pani Doubtfire.

Przezabawna i szczera opowieść o poświęceniu, dojrzałości, odpowiedzialności oraz więzach rodzinnych. Bawi od pierwszej do ostatniej sceny, a jednocześnie chwyta za serce. Jako film o ojcostwie i komedia zarazem ma zaskakująco dużo do zaoferowania wrażliwym widzom.  

 

 

„Gdzie jest Nemo”

Animowana opowieść o ojcowskiej miłości, nie tylko dla dzieci. Chociaż akcja filmu toczy się pod wodą i opowiada historię ryb, główne tematy – zaufanie, nadopiekuńczość, rodzicielstwo – trafiają w sedno oraz są w stanie przemawiać do widzów.

Błazenek Marlin próbuje odnaleźć swojego zaginionego syna, Nemo, po tym, jak ten został schwytany przez płetwonurków i zamknięty w domowym akwarium. Samotny ojciec wyrusza w niebezpieczną podróż, by odnaleźć zaginionego syna, udowadniając, że rodzice żadnego gatunku nie cofną się przed niczym, by chronić swoje dzieci.

Podczas poszukiwań wspomniany ojciec, zdaje sobie sprawę, jak wiele on i jego syn (którego uważa za niepełnosprawnego ze względu na słabo rozwiniętą płetwę), tracą z życia z powodu jego nadopiekuńczości.

Film mówi sporo o relacjach na linii rodzic-dziecko oraz pokazuje, że nie ma rzeczy, jakiej ojciec nie zrobiłby dla swojego potomka. Wzruszająca historia, która nawet po 20 latach od premiery wywołuje w widzach łzy.

 

 

„King Richard: Zwycięska rodzina”

W jaki sposób młode siostry z Compton w Kalifornii wspięły się po szczeblach kariery, by zostać dwiema najlepszymi tenisistkami w historii? Droga Sereny i Venus Williams do chwały rozpoczęła się od ich ojca, Richarda Williamsa (w tej roli Will Smith).

Film pokazuje, jak Richard niestrudzenie pracował, aby wprowadzić swoje córki do profesjonalnego sportu. Przedstawia kluczowe decyzje, podejście do treningu, poświęcenie i mnóstwo pracy oraz wyrzeczeń, które były potrzebne, by dotrzeć na sam szczyt.

Człowiek, który zaplanował karierę dziewczynek, jeszcze zanim się urodziły, trenując je, udziela im rad nie tylko na temat gry w tenisa, ale także zachowania poza kortem. Uczy je pokory i wiary w swoje umiejętności oraz poczucia dumy, trzymania głowy wysoko pomimo nieprzychylnego otoczenia.

Bardzo ciekawa opowieść o jednej z najbardziej znanych rodzin związanych ze sportem i ojcu, który stał się przewodnikiem dla córek. Film przyniósł Willowi Smithowi Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

 

 

„Kupiliśmy zoo”

Kolejnym wzruszającym filmem familijnym z ojcem w roli głównej jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami produkcja „Kupiliśmy zoo”. To opowieść o Benjaminie (Matt Damon), który po śmierci żony, chce zacząć życie od nowa. Kupuje dom oraz tytułowe zoo w ramach nietypowej transakcji pakietowej i postanawia ponownie otworzyć ogród dla zwiedzających. To zadanie wiąże się z wieloma wyzwaniami, ale po drodze udaje mu się wzmocnić relacje z synem.

Końcowy sukces Benjamina odzwierciedla jego powrót do życia po wielkiej przytłaczającej stracie, zarówno dla rodziny, jak i społeczności. Z pewnością to film inspirujący dla wszystkich tych, którzy mierzą się trudnościami.

 

 

„Mój piękny syn”

Dramat z 2018 roku to oparta na prawdziwej historii opowieść o ojcu, Davidzie (Steve Carell) i jego synu Nicu (Timothée Chalamet), który mimo wzorowego wychowania uzależnia się od narkotyków. 

Gdy uzależnienie Nica pogłębia się, relacje między ojcem a synem stają się coraz bardziej napięte. Po pobytach Nica na odwyku, próbach trzeźwienia, nawrotach i przedawkowaniu, David staje przed trudną decyzją: powinien wspierać finansowo syna, aby w ten sposób umożliwić mu wygodne życie czy odciąć się od niego w nadziei, że ten, zmuszony do zmiany, weźmie się w garść.

Jest to przejmująca opowieść o próbie ratowania dziecka, o trudnych decyzjach, jakie trzeba podejmować w stosunku do najbliższych oraz o żniwie, zbieranym przez uzależnienie w relacjach między członkami rodziny. Ale przede wszystkim o ojcu, który nie rezygnuje ze swojego dziecka i pomaga mu osiągnąć cel trzeźwości.

 

 

„Sprawa Kramerów”

Hollywoodzki klasyk, jeśli chodzi o temat ojcostwa oraz motyw rodziny, która się rozpada.

Ted Kramer (Dustin Hoffman) zostaje samotnym ojcem, gdy jego żona Joanna (Meryl Streep) postanawia odejść. Nie mając innych opcji, poświęca swoją karierę, by opiekować się synem Billym. Pomimo trudności w nowej roli, Ted nawiązuje głębszą więź z chłopakiem. Wszystko zaczyna się układać, ale nieoczekiwanie Joanna wraca i domaga się praw do opieki nad dzieckiem.

Dramat z 1979 roku to jeden z pierwszych filmów, który otwarcie poruszał tematy takie jak prawa ojca, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym czy samotne rodzicielstwo.

Przede wszystkim prezentuje jednak ojca, który uczy się swojej roli na nowo (czasem nawet w bardzo przyziemnym i podstawowym wymiarze) i nawiązuje relacje z dzieckiem.

Jednocześnie komediowy i wzruszający film został uhonorowany pięcioma Oscarami. Może być idealnym wyborem na wieczór filmowy dla miłośników kina.

 

 

„Minari”

Opowiada historię południowokoreańskiej rodziny, która przeprowadza się do Arkansas w latach 80. w nadziei na spełnienie amerykańskiego snu. Reżyser Lee Isaac Chung zaczerpnął inspiracji z własnego dzieciństwa.

Jacob (Steven Yuen) jako głowa rodziny imigrantów jest zdeterminowany, by założyć farmę produkującą koreańskie warzywa. Film śledzi sposób, w jaki to marzenie wpływa na wszystkich członków jego familii. Co się stanie, gdy rodzina, nieznająca kultury Południa, zdecyduje się zostać rolnikami pośrodku niczego? Jak to wpływa na relacje między ojcem a synem?

„Minari” stanowi portret wielu porażek i mnóstwa nieudanych prób, które spotkają Jacoba po drodze. On jednak nie przestaje starać się zapewnić rodzinie byt, a jego wytrwałość i miłość do syna są godne podziwu. Film o poświęceniu, nadziei i dorastaniu jako emigrant.

 

 

Więcej tytułów, które sprawdzą się na wieczór filmowy z Tatą:

Szukasz prezentów na Dzień Ojca?

Piłka nożna Adidas Euro 2024 Fussballliebe League IN9369 w pudełku, rozmiar 4
Piłka nożna Adidas Euro 2024 Fussballliebe League IN9369 w pudełku, rozmiar 4 Adidas
4.5/5
109,99 zł
Promocja
119,00 zł  najniższa cena

119,99 zł  cena regularna

Ravensburger, puzzle 3D, Budynki Wieża Eiffla, 216 el.
Ravensburger, puzzle 3D, Budynki Wieża Eiffla, 216 el. Ravensburger
4.7/5
79,96 zł
Promocja
79,97 zł  najniższa cena

92,99 zł  cena regularna

Kawiarka Bialetti New Venus 6tz miedziana
Kawiarka Bialetti New Venus 6tz miedziana Bialetti
4.6/5
162,90 zł
Promocja
179,90 zł  najniższa cena

179,90 zł  cena regularna

Ekspres ciśnieniowy DELONGHI Magnifica S ECAM 21.117.B
Ekspres ciśnieniowy DELONGHI Magnifica S ECAM 21.117.B DeLonghi
4.9/5
1245,00 zł
Promocja
1285,00 zł  najniższa cena

1285,00 zł  cena regularna

Zapadlina
Zapadlina
4.8/5
32,36 zł
Megacena
Gogle VR Meta Quest 2 128GB + 2 kontrolery
Gogle VR Meta Quest 2 128GB + 2 kontrolery
4.7/5
1186,00 zł
Promocja
1230,00 zł  najniższa cena

1330,00 zł  cena regularna

Zdjęcia okładkowe:

  • Kadr z filmu „Mój piękny syn”, materiały prasowe, Courtesy of Amazon Studios
  • Kadr z filmu „King Richard: Zwycięska rodzina”, materiały prasowe, TM & © 2023 Warner Bros. Entertainment Inc.
  • Kadr z animacji, materiały promocyjne, © 1986-2023 DISNEY / PIXAR